324 lekarzy ze świętokrzyskich szpitali wypowiedziało klauzule opt-out, które pozwalają pracować powyżej 48 godzin tygodniowo. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, klauzule wypowiedziało 41 rezydentów oraz 80 specjalistów na około 470 wszystkich lekarzy, którzy są zatrudnieni w lecznicy.
Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala, sytuacja jest dynamiczna, ale pacjenci mają należytą opiekę.
– Cały czas prowadzone są rozmowy z kierownikami poszczególnych klinik. Z częścią lekarzy dyrekcji już udało się porozumieć. Ciągłość udzielania świadczeń medycznych jest w tej chwili zapewniona – mówi Anna Mazur-Kałuża. Jak dodaje, jeżeli jednak będzie taka konieczność, na niektórych oddziałach może dojść do ograniczenia liczby dyżurujących lekarzy.
– Klauzulę opt-out wypowiedzieli także medycy z innych świętokrzyskich szpitali – informuje Diana Głownia, rzecznik wojewody świętokrzyskiego. Jak dodaje, nie spowodowało to jednak zawieszenia, czy ograniczenia pracy w poszczególnych placówkach.
– W Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu wypowiedzenie złożyło 9 rezydentów i 26 specjalistów, w Starachowicach dłużej niż 48 godzin tygodniowo nie chce pracować 11 rezydentów i 18 specjalistów, natomiast w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu analogicznie 2 i 29 medyków – wylicza Diana Głownia.
W Szpitalu Powiatowym we Włoszczowie klauzulę wypowiedziało 2 specjalistów, w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy 11 rezydentów i 37 specjalistów, a w Czerwonej Górze 12 rezydentów i 26 specjalistów. W Skarżysku-Kamiennej 4 rezydentów i 11 specjalistów, w Busku 3 specjalistów oraz po jednym rezydencie ze Szpitala Kieleckiego i Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.
Wypowiedzeń nie złożyli lekarze i rezydenci ze Szpitala Specjalistycznego w Końskich oraz ze Szpitala Powiatowego w Pińczowie.
W sumie wypowiedzenie klauzuli opt-out w świętokrzyskich szpitalach złożyło 92 rezydentów oraz 232 lekarzy specjalistów.