Wpisanie Pałacu Biskupów Krakowskich na listę Pomników Historii, premiera filmu „Wyklęty” w reżyserii kielczanina Konrada Łęckiego, czy powstanie Muzeum Organów Hammonda w Kielcach – to jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w województwie świętokrzyskim 2017 roku.
TEATR
Zdaniem Michała Kotańskiego, dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach miniony rok 2017 był udanym czasem dla jego instytucji. Były nagrody, wyróżnienia, udział w festiwalach, a także pokaz spektaklu „Dzieje grzechu” w reżyserii Michała Kotańskiego w Teatrze Telewizji, który pobił rekord oglądalności.
Michał Kotański, dyrektor Teatru im Stefana Żeromskiego
Jednym z ważniejszych wydarzeń, które udało się zorganizować w 2017 roku, był Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Projekt pilotażowy”. Widzowie mogli oglądać m. in. spektakl „Pamiętnik wariata” w reżyserii Viktora Bodó z Budapesztu, a także te wystawiane na innych scenach teatralnych w Polsce m.in. w Warszawie. Jak przyznał dyrektor teatru Michał Kotański, ta forma będzie rozszerzana w przyszłości. W tym roku planowane jest również nawiązanie współpracy ze stołecznym teatrem „Syrena”. Pierwsza premiera tego roku, to spektakl na podstawie prozy Josepha Conrada „Ciemności”, w reżyserii Moniki Strzępki. W kolejnych miesiącach widzowie będą mogli zobaczyć również „Świętoszka” Moliera w reżyserii studentki PWST w Krakowie Ewy Rucińskiej, a także „Fredro współczesny” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, sztuki, która została stworzona na podstawie jednoaktówek Aleksandra Fredry. Zwieńczeniem sezonu, będzie Plebiscyt o Dziką Różą, a także czerwcowa premiera „Jak wam się podoba” Williama Schakespeare’a, w reżyserii – uznawanej za jedną z najlepszych reżyserek teatralnych w Polsce, Mai Kleczewskiej, która zdobyła Srebrnego Lwa na Biennale w Wenecji za innowacje w teatrze.
KIELECKIE CENTRUM KULTURY
Jarosław Łysek, zastępca dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury twierdzi, że miniony 2017 roku był bardzo udany dla tej instytucji. Jego zdaniem w 100% udało się zrealizować zaplanowane działania.
– Na obu scenach Kieleckiego Centrum Kultury odbywają się setki wydarzeń. To był rok, w którym „Tarasy Sztuki”, czyli impreza ogólnodostępna i darmowa zgromadziła w niedzielne wakacyjne wieczory tysiące ludzi. Te wydarzenia stały na bardzo wysokim poziomie. Wystąpili tam m.in. Janusz Radek, Zbyszek Zamachowski czy Elżbieta Adamiak – mówi Jarosław Łysek.
Kieleckiemu Centrum Kultury udało się również kontynuować wiele cyklicznych imprez, takich jak np. Off-Fashion. W 2017 roku odbyło się pod hasłem „Cinema” i zgromadziło rekordową liczbę zgłoszeń projektantów. Akademia promowała hasło „Czytanie jest modne”. Do Kielc przyjechał m.in. duet Paprocki i Brzozowski.
– Poza tym po raz pierwszy udało nam się przenieść na nasze deski „Krzyżaków” z teatru z Bydgoszczy. To była zupełnie inna inscenizacja, co było naszym wielkim sukcesem. Podejście do „Krzyżaków” jest dość „kostyczne”. Myśląc o tej historii przypominamy sobie lekturę, a nam wyszedł prawdziwy hit, zrealizowany przez Michała Kotańskiego, dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – dodaje Jarosław Łysek.
KCK zaprezentował także spektakl „Frankenstein” przeniesiony do Kielc za zgodą Bogusława Lindy. Ponadto przygotowano kolejną edycję przeglądu form dokumentalnych „Nurt” poświęconego w dużym stopniu Andrzejowi Wajdzie. Po raz kolejny zrealizowano projekt „Życie jest piękne” – zdjęcia wybrane na 2018 rok można oglądać na budynku KCK-u.
– Kolejny raz przygotowaliśmy także festiwal muzyki organowej i sakralnej „Anima Mundi”, który jest perełką na mapie Polski w tej dziedzinie sztuki – dodaje Jarosław Łysek.
Jarosław Łysek, zastępca dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury
MUZEUM NARODOWE
Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Muzeum Narodowego w Kielcach był wpisanie Pałacu Biskupów Krakowskich na listę Pomników Historii. Poza tym w Muzeum Narodowym można było na przykład oglądać wystawę kapeluszy, która prezentowała 200 nakryć głowy ze zbiorów liczących cztery tysięcy eksponatów Muzeum w Nowym Jiczynie w Czechach. W 2017 roku został także zakupiony obraz „Ślepy bandurzysta” autorstwa XIX-wiecznego artysty Rafała Hadziewicza. W zbiorze kieleckiego muzeum jest to 29. obraz tego malarza. Obraz został kupiony od prywatnych kolekcjonerów. Kosztował on ponad 80 tysięcy złotych, a część środków na ten cel została uzyskana z programu Dzieła Muzealne, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnią wystawą przygotowaną przez Muzeum Narodowe w ubiegłym roku była ekspozycja „Uczeń i Mistrz” prezentująca prace Józef Szermentowski i Franciszka Kostrzewskiego. Tę wystawę można oglądać w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich do ósmego kwietnia 2018 roku.
Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach
Tegoroczne plany placówki obejmują m.in. wystawę „Biel. Czerwień. Braterstwo”, która będzie prezentowana w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
BWA
Z tego co udało się wykonać w zeszłorocznym roku zadowolona jest również dyrektor kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych Stanisława Zacharko-Łagowska. W 2017 roku w przestrzeniach BWA można było zobaczyć m.in. wystawę GENIUS LOCI 2, prezentującą prace 13 fotografików z całej polski, w tym również z naszego regionu. Chwilę później do Galerii Górnej zawitał gabinet osobliwości kielczanina Tomasza Jędrzejewskiego, który był częścią wystawy „Nie – podobni” tworzonej wspólnie z Patrycją PiPą Piwosz. Ekspozycja prezentuje różne deformacje, a także, w sposób metaforyczny to, jakby wyglądały ludzkie negatywne emocje, gdyby ujrzały światło dzienne. Patrycja PiPa Piwosz pokazuje to m.in. za pomocą różnokształtnych owrzodzeń i narośli. W tym samym czasie, w Galerii Dolnej zaprezentowano fotografie zmarłego ponad rok temu fotoreportera wojennego Krzysztofa Millera, zatytułowane „Zdjęcia które nie zmieniły świata”. Widać w nich wrażliwość fotografika, który umiał wychwycić najważniejszy moment chwili. Obie wystawy będzie można oglądać do 5 stycznia 2018 roku. Na koniec roku natomiast odbyła się premiera książki „Kapitał sztuki – suplement 2017. O artystach regionu świętokrzyskiego” w którym zaprezentowano zbiór tekstów historyka sztuki, a także krytyka artystycznego Mariana Rumina. Najstarszy tekst jaki można odnaleźć w publikacji pochodzi z 1971 roku. „Kapitał sztuki” jest kolejną książką wydaną przez wydawnictwo BWA, w ramach projektu o tym samym tytule. Dyrektor placówki podkreśliła że plany na przyszły rok są równie bogate. Jak się okazuje pracy będzie tyle samo, a może nawet więcej, ponieważ cały czas dochodzą nowe propozycje wystaw. Już teraz w BWA, otwierane są trzy wystawy w ciągu miesiąca.
Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych
Skrót innych wydarzeń kulturalnych:
– Konkurs Radia Kielce – Jawor u źródeł kultury. Jego celem była promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. W gali finałowej, która odbyła się w Tokarni uczestniczyły tysiące gości.
– Premiera filmu „Wyklęty” w reżyserii kielczanina Konrada Łęckiego okazała się wielkim sukcesem. Film był nominowany do „Złotych Lwów”.
– 180 tysięcy osób w serwisie youtube obejrzało film „Wilk” w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego. Obraz pokazuje działalność Zbigniewa Kruszelnickiego ps. ”Wilk”, dowódcy oddziału dywersyjnego Obwodu Kieleckiego Armii Krajowej.
– Dużą popularnością cieszył się również film „Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny”. Podstawą scenariusza filmu stało się słuchowisko „Sprawa biskupa Czesława Kaczmarka. Anatomia śledztwa” przygotowane trzy lata temu w Radiu Kielce przez Bohdana Gumowskiego.
– W minionym roku zmarł Paweł Pierściński – fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej. W przyszłości w Alei Sław XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów ma stanąć popiersie fotografika.
– Dużo działo się również w Instytucie Dizajnu, gdzie m.in. odbyła się wystawa „Skup - Hurt - Detal”, która pokazywała jak funkcjonuje branża projektowa. Na wystawie zaprezentowano m. in. zaplecze techniczne jakie jest potrzebne do takich, tradycyjnych metod w tej dziedzinie. Przykładem na to stała się łódzka marka odzieżowa „Pan tu nie stał”, którą tworzą Justyna Burzyńska i Maciej Lebiedowicz.
– Przed Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach w dwudziestą rocznicę śmierci upamiętniono jej byłego dyrektora Tadeusza Maja. Na granitowej płycie umieszczono odlew oryginalnych chodaków dyrektora.
– Muzeum Organów Hammonda powstało w Kielcach. To największa tego typu placówka w Europie pokazująca instrumenty z prywatnej kolekcji Pawła Wawrzeńczyka. Mieści się w dawnym budynku Instytutu Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Kościuszki.
– Ponadto w kieleckich muzeach odbyły się liczne wernisaże np. Muzeum Zabawek i Zabawy zaprezentowało mini-maskotki mierzące kilka centymetrów oraz wzory wdrożone do produkcji w oparciu o projekty Anny Narzymskiej-Prauss dla kieleckiej Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada”.
– 23 Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz odbył się w naszym województwie. Wystąpili m.in Joanna Woś – jedna z najlepszych polskich sopranistek, Aleksandra Zamojska, absolwentka kieleckiej szkoły muzycznej i Klaudia Duda, wywodząca się z Buska młoda artystka, która kończy obecnie Akademię Muzyczną w Krakowie.