Deklaracja zmian w kodeksie wyborczym, śmierć Anny Sowy, drugi SOR w Kielcach oraz śmierć tajemnicza śmierć dwójki dzieci – to najważniejsze wydarzenia w drugim miesiącu 2017 roku.
W lutym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w kodeksie wyborczym, m.in., wprowadzenie kadencyjności w samorządach, od razu. Miało to oznaczać, że w najbliższych wyborach nie będą mogły startować osoby, które sprawują swoją funkcję dwie lub więcej kadencji. Lider PiS zaprzeczył jednocześnie, że projekt jego partii przewiduje ograniczenie możliwości kandydowania tylko do przedstawicieli partii politycznych. Ostatecznie Sejm przyjął rozwiązania zakładające wprowadzenie kadencyjności liczonej od najbliższych wyborów.
W jednym z mieszkań bloku przy ulicy Daszyńskiego w Kielcach doszło do tragedii. Znaleziono tam zwłoki 5-letniego chłopca i 15-letniej dziewczyny oraz ciężko ranną 41-letnią kobietę, ich matkę. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od męża ciężko rannej kobiety. Kobieta została aresztowana. Przyznała się do zabójstwa swoich dzieci. Po kilkumiesięcznym śledztwie została uznana za niepoczytalną. Później, śledczy wszczęli śledztwo w sprawie ewentualnego stosowania przemocy wobec Darii D.-S.
Przy szpitalu kieleckim imienia Świętego Aleksandra rozpoczął działalność drugi w Kielcach Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jak poinformowała Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, liczy, iż funkcjonowanie drugiego SOR poprawi dostęp do świadczeń medycznych w mieście. Tymczasem Luiza Buras-Sokół, rzecznik prasowy placówki, tłumaczy, że Zarząd Szpitala Kieleckiego zdecydował się na uruchomienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pomimo rażąco niskiej stawki dobowej na jego prowadzenie zaproponowanej przez NFZ. W pierwszym dniu na SOR w Szpitalu Kieleckim przyjętych zostało ponad 30 pacjentów.
W kościele pod wezwaniem świętej Jadwigi Królowej w Kielcach odbyły się uroczystości pogrzebowe Anny Sowy, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. osób niepełnosprawnych. W homilii ksiądz Jan Jagiełka, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych, mówił, że Anna Sowa pomogła wielu ludziom. Przypomniał, że między innymi wspólnie z Radiem Kielce prowadziła akcję likwidowania w mieście barier, utrudniających życie niepełnosprawnym. Anna Sowa została pochowana na Cmentarzu Starym w Kielcach.