Chiropterolodzy rozpoczynają coroczne liczenie świętokrzyskich nietoperzy. Oprócz jaskiń, sprawdzane będą też różnego rodzaju ruiny, piwnice i strychy opuszczonych budynków.
Jak mówi Łukasz Misiuna ze Stowarzyszenia M.O.S.T., w naszym regionie spis nietoperzy robiony jest już po raz szósty. Z dotychczasowych wynika, że najwięcej zimujących gatunków, to nietoperze często spotykane w całej Polsce – gacki brunatne oraz mopki zachodnie. Zdarzają się też gatunki znacznie rzadsze.
– Obserwowaliśmy zimujący u nas gatunek, do tej pory kojarzony z górami oraz lasami iglastymi północnej Europy. Mowa o mroczku pozłocistym. Do tej pory nie był on wykazywany zimą w naszym województwie. Co do liczebności zimujących nietoperzy, to wydaje się ona pozostawać na stałym poziomie – mówi Łukasz Misiuna.
Wiele nietoperzy zimuje w piwnicach lub na strychach zamieszkanych domów. Łukasz Misiuna zapewnia, że zwierzęta nie są groźne dla ludzi, ale śpiące powinno się zostawić w spokoju.
– Zatykanie otworów wlotowych, podnoszenie temperatury może doprowadzić do wybudzenia nietoperzy. Wybudzeniem grozi też dotykanie oraz oświetlanie zwierząt. Te ssaki są bardzo wrażliwe i może to doprowadzić do ich śmierci – twierdzi Łukasz Misiuna.
Podsumowanie spisu nietoperzy z województwa świętokrzyskiego powinno być gotowe w połowie lutego.