Ma to związek z remontem szlaku, noszącego imię władcy. To odcinek drogi, prowadzący od górnego rynku na zamek oraz do miejscowego kościoła.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski twierdzi, że remont traktu to niezwykle istotna inwestycja. Problemem na drodze są wystające kamienie, na których można się pośliznąć i zrobić sobie krzywdę.
– To miejsce jest bardzo popularne. W każdą niedzielę ludzie chodzą tamtędy do kościoła, ze szlaku korzystają także turyści kierujący się na zamek lub ścieżkę Mnicha – dodaje burmistrz Chęcin.
Zdaniem Dominika Kowalskiego, przewodnika świętokrzyskiego, król Władysław Łokietek był bardzo ważną postacią w historii tego miasta.
– Król zbudował miasto, które znamy współcześnie, wcześniej to była tylko wioska położona w rejonie rzeki. Prawdopodobnie po 1300 roku rozwija się także twierdza – informuje Dominik Kowalski.
Władysław Łokietek zorganizował także wielki zjazd rycerstwa w 1331 roku, na którym zapadła decyzja o wyjeździe pod Płowce, gdzie wojska polskie starły się z armią krzyżacką. Władca Polski przywiózł do Chęcin swoje dzieci – Elżbietę oraz przyszłego króla Kazimierza Wielkiego.
Droga przeznaczona do remontu ma długość około 800 metrów. Pomnik Władysława Łokietka będzie wykonany z brązu. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków unijnych.