Z roku na rok na święta poza domem decyduje coraz więcej Polaków – wynika z badania przeprowadzonego przez portal Nocleg.pl. Głównymi powodami takiej tendencji jest chęć ucieczki przed dodatkowymi obowiązkami, a czasem nawet przed wizytą krewnych.
Jak informuje Grzegorz Kołodziej z portalu nocleg.pl, w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano co roku 15-procentowy przyrost świątecznych wyjazdów. Zaznacza jednak, że Polacy uciekają od sprzątania i przygotowań, ale nie od tradycji. Zdecydowana większość osób, które decydują się na świąteczny wypoczynek wybiera miejsca w Polsce i wyjeżdża z całą rodziną.
– Głównie wybierają miejscowości górskie: Zakopane i Bukowinę Tatrzańską. Poszukują ofert, w których właściciele obiektów proponują kolację wigilijną, spotkanie z Mikołajem, choinkę, kulig – podkreśla Grzegorz Kołodziej.
Dodaje, że mimo iż najchętniej wybieramy góry, które kojarzą nam się z zimą i świętami, to popularne są również kierunki nadmorskie czy Mazury. Decyduje się na nie około 30 procent osób wyjeżdżających na święta. Ceny świątecznego urlopu są zróżnicowane. Wahają się od 250 zł za noc za osobę do 1 500 zł. Generalnie w okresie Bożego Narodzenia ceny porównywalnych ofert wzrastają trzykrotnie.
Mieszkańcy z Kielc, z którymi rozmawiał reporter Radia Kielce, są podzieleni co oceny do świątecznych wyjazdów. Ich zdaniem święta powinno się spędzać w domu. Ale wyjazdy to może być całkiem ciekawy pomysł szczególnie dla młodych ludzi.
Grzegorz Kołodziej podkreśla, że Polacy świąteczne urlopy najchętniej przedłużają do nowego roku. Wyjazdy rozpoczynają się od 21 grudnia i większość z nich trwa aż do Sylwestra.