Uliczka Buczka w miejscowości Kurzelów będzie nosiła nazwę żyjącego księdza Henryka Witczyka. To jedna z decyzji podjętych przez wojewodę świętokrzyskiego w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej.
Wojewoda Agata Wojtyszek uważa, że ks. Henryk Witczyk zasłużył sobie na wyróżnienie, wieloletnią ciężką pracą. Duchowny jest kapelanem „Solidarności” oraz twórcą wydawnictwa „Jedność”. Wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest także członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. Poza tym został odznaczony tytułem honorowego obywatela Włoszczowy oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Ksiądz Henryk Witczyk przyznaje, że wyróżnienie to dla niego wielkie wyzwanie oraz zobowiązanie do dalszej działalności.
– Dekomunizacja to pewnego rodzaju podsumowanie przemian ustrojowych, które zachodzą w Polsce od 1989 roku. To co się teraz dzieje to jej ostatnie akordy – przyznaje duchowny.
W ubiegłym tygodniu wojewoda Agata Wojtyszek wydała tzw. zarządzenia zastępcze dla sześciu ulic, których nazwy propagowały komunizm. W Kielcach dotyczy to ulicy Brunona Jasieńskiego, która ma zmienić się na Zbigniewa Herberta. Z kolei w Chęcinach ulica 14 stycznia przemianowana zostanie na Ojca Czesława Domańskiego; w Stąporkowie Jan Paweł II zastąpi Doktor Ankę; w Ostrowcu Świętokrzyskim ulica Józefa Guliańskiego zmieni patrona na Antoniego Hedę „Szarego”, a ulica Stanisława Brody na Eugeniusza Kwiatkowskiego. W Klimontowie z kolei ulica Brunona Jasieńskiego będzie przemianowana na Heleny Herman.
Dzisiaj wojewoda poinformowała o zmianach nazw kolejnych ulic. Poza ulicą Buczka w Kurzelowie, zmienią się nazwy: ulicy 15 stycznia w Kazimierzy Wielkiej, jej patronem będzie ksiądz Stanisław Sikorski; w Kornicy ulica Wincentego Prasała będzie się nazywać Bronisława Wieczorkiewicza; w Rogowie Henryka Kozłowskiego zostanie przemianowana na ulicę księdza Marcelego Prawicy. Zmiany czekają także na mieszkańców Opatowa, bowiem ulica 16 stycznia będzie nosiła nazwę Bronisława Ostrowskiego, pseudonim „Cichy”.