Przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa upamiętnili 80-lecie istnienia sieci gazociągowej na ziemi sandomierskiej. Obchody w Sandomierzu związane są z jubileuszem Centralnego Okręgu Przemysłowego, dzięki któremu na Kielecczyźnie powstał pierwszy gazociąg.
Jak stwierdził Radosław Słoniewski, dyrektor kieleckiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa – obecnie przedsiębiorstwo jest największym operatorem systemu dystrybucji gazu w Europie. W województwie świętokrzyskim przedsiębiorstwo realizuje dwie ważne inwestycje strategiczne.
– Pierwsza, to przebudowa gazociągu Sandomierz – Ostrowiec Świętokrzyski, na którą udało się pozyskać dofinansowanie unijne. Jej celem jest zwiększenie przepustowości sieci gazowych i zapewnienie zapotrzebowania na gaz ziemny dla województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Kolejna inwestycja, to budowa gazociągu z Parszowa do Lubieni oraz z Mójczy do Masłowa, na którą spółka również stara się o unijną dotacje – dodał.
Jak podkreślił Radosław Słoniewski – województwo świętokrzyskie zgazyfikowane jest w 60 procentach. Na 102 gminy zgazyfikowane są 62 lokalne samorządy. W tym roku listy intencyjne o przystąpienie do sieci gazu ziemnego podpisało 18 świętokrzyskich gmin, między innymi Miedziana Góra, Górno i Busko-Zdrój.
Zdaniem posła Krzysztofa Lipca – świętokrzyski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa jest chlubą ziemi świętokrzyskiej. – Inwestycje, które czyni PSG w naszym województwie napawają nas wielką radością. Przyczyniają się one nie tylko do wzrostu ekologii, ale również zintensyfikują przemysł i pozwolą zwiększyć liczbę miejsc pracy, poprzez stworzenie warunków do skutecznego rozwoju przemysłu – podkreślił poseł.
Jak zaznaczył Krzysztof Lipiec – reorganizacja struktur spółki PSG w naszym województwie przebiegła wyjątkowo pomyślnie, dzięki czemu gaz jest paliwem, z którego mogą korzystać coraz liczniejsi mieszkańcy Świętokrzyskiego.
Zdaniem posła Marka Kwitka – Sandomierz od początku istnienia Centralnego Okręgu Przemysłowego był ważnym miejscem na mapie polskiego gazownictwa. – Sandomierz był miejscem historycznym polskiego gazownictwa. W czasach funkcjonowania COP przez miasto przebiegała nitka gazociągu centralnego łączącego Jasło, Sandomierz i Lubienię z kolejnym etapem w kierunku Warszawy. Wybudowano wówczas 176 kilometrów gazociągu – dodał.
Jak podkreślił sandomierski parlamentarzysta – obecnie w Polsce mamy ponad 80 tysięcy kilometrów gazociągu. Marek Kwitek zaznaczył również, że działania rządu i plan rozwoju gospodarczego premiera Mateusza Morawieckiego można określić jako kontynuację tego planu, który został zapoczątkowany ponad 80 lat temu w momencie tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego.
W strategii na lata 2016-2022 Polska Spółka Gazownictwa na przebudowę systemu dystrybucji gazu przeznaczy ponad 11 miliardów złotych.