W pińczowskim Szpitalu Powiatowym powstała filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Poradnia mieści się w miejscu zlikwidowanego oddziału ginekologiczno-położniczego. Opiekę znajdą w niej pacjenci z powiatów: pińczowskiego, buskiego i kazimierskiego. Docelowo ma tam zostać uruchomiony Ośrodek Chemioterapii Dziennej na sześć stanowisk.
Dyrektor ŚCO, profesor Stanisław Góźdź informuje, że w ostatecznym kształcie ruszy on po zakończeniu prac nad siecią placówek onkologicznych. – Głównym celem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jest przybliżenie opieki pacjentom naszego regionu. Najlepszym na to sposobem jest lokalizacja poradni przy szpitalach powiatowych – tłumaczy Stanisław Góźdź.
Poradnia onkologiczna w Pińczowie rozpocznie działalność po nowym roku. Pacjentów konsultować będzie dr Marlena Howorus. Jak mówi poradnia będzie otwarta w każdą środę. – Choroba nowotworowa jest dużym strasem. Pacjent, który zdecyduje się przyjść do poradni dowie się co robić i jak się leczyć – podkreśla.
Rocznie w całym województwie świętokrzyskim notuje się ponad 5600 zachorowań na nowotwory złośliwe. Zachorowalność kobiet w powiecie pińczowskim wynosi prawie 500 na 100 tysięcy mieszkanek i jest najwyższą zachorowalnością na nowotwory złośliwe wśród kobiet w regionie. U mężczyzn najwyższą zachorowalność na nowotwory złośliwe notuje się w powiecie ostrowieckim i buskim – ponad 540 na 100 tysięcy mieszkańców.
Otwarta w Pińczowie filia jest siódmym zamiejscowym ośrodkiem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Konsultacyjne poradnie funkcjonują obecnie w szpitalach w Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Opatowie, Busku-Zdroju, Staszowie i Starachowicach. Wszystkie w ciągu roku przyjęły ponad 1000 pacjentów. Specjalista onkolog regularnie uczestniczy również w konsyliach odbywających się w szpitalu w Końskich.