Na antenie Radia Kielce od poniedziałku będzie można wygrać w konkursach czujniki tlenku węgla. Razem z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej nasza rozgłośnia włączyła się w kampanię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i Ogień. Obudź czujność”.
Czad jest niezwykle groźny dla ludzkiego życia, świadczy o tym kolejne śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla, do którego doszło dziś rano w Tczewie, w województwie pomorskim. Życie stracił tam 15-letni chłopiec, a pięć kolejnych osób trafiło do szpitala.
Jak informuje starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, czad określany jest mianem „cichego” zabójcy.
– To gaz bezwonny i bezbarwny. Nie możemy go wyczuć naszymi zmysłami. Powinniśmy robić wszystko, aby nie dopuścić do jego ulatniania – powiedział st. bryg. Robert Sabat.
Zastępca komendanta wojewódzkiego podkreśla, że tlenek węgla atakuje w naszych mieszkaniach, czyli miejscach, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie. Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na czystość przewodów kominowych i wentylacyjnych w domach.
Jeżeli palimy paliwem stałym raz na trzy miesiące musimy wykonywać przeglądy przewodów kominowych, jeśli paliwem ciekłym, to raz na pół roku. Pamiętajmy również o tym, aby systematycznie wietrzyć mieszkanie – zaznaczył st. bryg. Robert Sabat.
Przypomnijmy, w Kielcach realizowany jest program „Stop dla czadu”. Do mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego trafiło już ponad 17 tysięcy detektorów tlenku węgla. Ich zakup jest finansowany z budżetu miasta.
Z danych MSWiA wynika, że mniej niż jeden na pięciu Polaków posiada czujnik dymu lub czadu. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu zatrucia czadem zmarło w całym kraju 61 osób, a w województwie świętokrzyskim – jedna.