Stowarzyszenie „Geoland Świętokrzyski”, skupiające gminy: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów złożyło wniosek o wpisanie tego obszaru na listę Geoparków Globalnych UNESCO, uznawanych za dobro Światowego Dziedzictwa.
Pięć gmin charakteryzuje się niepowtarzalnymi warunkami geologicznymi, kulturowymi i przyrodniczymi. Samorządy uznały, że mają na tyle ciekawą propozycję, że warto to wykorzystać – informuje Michał Poros, przewodniczący stowarzyszenia. Zaznaczył, że ranga certyfikatu jest w tej chwili zrównana z obiektami dziedzictwa kulturowego i rezerwatami biosfery.
Nasz region ma szanse stać się w pierwszym w Polsce, położonym w całości na terenie naszego kraju Geoparkiem Globalnym UNESCO. Obecnie mamy tylko geopark transgraniczny, polsko-niemiecki – Łuk Mużakowa. Michał Poros dodaje, że przyznanie certyfikatu niesie za sobą liczne korzyści, m. in. możliwość ściągnięcia większej liczby turystów i lepsze wypromowanie tych obszarów.
– Mamy się czym pochwalić i możemy być konkurencyjni dla geoparków funkcjonujących w Europie, czy na świecie. Teraz trzeba to ubrać w produkt, pod jedną wspólną marką – uważa Michał Poros.
Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, nastąpi weryfikacja dokumentacji. Jeżeli będzie pozytywna, do naszego regionu przyjadą eksperci, którzy z kolei wszystko, co opisano sprawdzą na miejscu.
Decyzja zapadnie w 2019 roku. Certyfikat UNESCO przyznawany jest na cztery lata. Po tym okresie następuje kolejna weryfikacja.