Jarmark Bożonarodzeniowy coraz bliżej. Na kieleckim Rynku zakończyło się ustawianie 20 drewnianych kramów. – Budki ustawione zostaną w taki sposób, aby tworzyć zamkniętą przestrzeń – informuje Małgorzata Wojciechowska z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych.
– Powstanie miasteczko drewnianych domków. Brama wejściowa zostanie usytuowana od strony ulicy Bodzentyńskiej. Oprócz niej, będą jeszcze dwa dodatkowe wejścia. Pierwsi wystawcy pojawią się tam w sobotę rano, a sprzedaż rozpocznie się o godzinie 11 – dodaje Małgorzata Wojciechowska.
W tym roku program jest bardzo bogaty. Na cały tydzień przygotowano wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
– Wystawcy będą oferować m.in. ozdoby świąteczne i tradycyjne potrawy. Zaplanowano również wspólne kolędowanie z Domem Kultury „Zameczek” i Młodzieżowym Domem Kultury oraz uczniami kieleckich szkół – informuje Karol Gadowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji.
Pojawi się m.in. strefa Świętego Mikołaja z animacjami i konkursami dla dzieci, fotobudka z możliwością wykonania własnej kartki pocztowej, będzie bezpłatna karuzela wenecka i po raz pierwszy, trzydziestometrowa zjeżdżalnia do jazdy na pontonach.
Będzie również możliwość zapakowania prezentu. Pomogą w tym pracownicy Muzeum Zabawek i Zabawy oraz specjaliści z Instytutu Dizajnu. Natomiast 19 grudnia, Radio Kielce rozda 100 choinek. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego przygotują zupę grzybową i tartę. Ponadto w sobotę i niedzielę, Mikołaje na rikszach bezpłatnie dowiozą kielczan na Rynek.
W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 16 do 22 grudnia.
Busko – Zdrój:
W Busku-Zdroju kiermasz świąteczny odbędzie się w najbliższą sobotę na rynku miasta, na którym stanie ponad 40 kramów. W trakcie jarmarku zaplanowano również wspólne kolędowanie. Zbiórkę pieniędzy na podopiecznych jednego z domów dziecka na Ukrainie będzie zbierała grupa ukraińskiej młodzieży. Początek o godzinie 9.00.
Daleszyce:
Z kolei w Daleszyce kiermasz bożonarodzeniowy odbędzie w sobotę na miejscowym rynku. Wydarzenie zostanie połączone ze wspólnym strojeniem choinek, które przyozdobią główny plac w mieście. W jego trakcie będzie można skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Poza tym wszyscy chętni będą mogli kupić ozdoby świąteczne. Kiermasz zaplanowano od 9.00 do 13.00.
Jędrzejów:
„W drodze do Betlejem z pastuszkami, odpocznij na jędrzejowskim rynku” – pod takim hasłem w środę 20 grudnia podczas wigilii na Jędrzejowskim Rynku od godz. 10.00- 17.00 odbędzie się „II Jędrzejowski Kiermasz Bożonarodzeniowy”.
Jak informuje Gena Rosołowska w trakcie kiermaszu będzie można m.in. kupić ozdoby choinkowe i świąteczne, ekologiczne choinki i dekoracje na świąteczny stół, pierogi, pierniczki i ciasteczka z ziarnami, a także wyroby ekologiczne z pasieki.
Ponadto swoje prace zaprezentuje również lokalny artysta kowal.
Kazimierza Wielka:
W Kazimierzy Wielkiej świąteczne kramy staną w piątek i w sobotę o godzinie 10.00 na placu przed szpitalem. Swoje wyroby będą prezentowały koła gospodyń wiejskich i szkoły. Jak informuje Agnieszka Styczeń, organizatorka corocznej akcji, kiermasz organizowany jest od pięciu lat. Dodaje, że cieszy się on dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W trakcie jarmarku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wielgusie wystąpią z koncertem kolęd. Oprócz bożonarodzeniowych ozdób będzie można również nabyć świąteczne wypieki oraz tradycyjne wigilijne dania.
Natomiast w niedzielę w kazimierskiej Hali Sportowej obędzie koncert kolęd i pastorałek połączony ze wspólną wigilią. Wystąpi góralski zespół młodzieżowy „Mali Holni” z Sierockiego w gminie Biały Dunajec, a także lokalne zespoły: „Gabułtowianki”, seniorzy z zespołem „Gorzkowianie” i uczniowie Szkoły Podstawowej z Wielgusa. Początek o godzinie 15.00.
Kunów:
W budynku Szkoły Podstawowej w Kunowie od 10.00 w niedzielę zaprezentują się stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, szkoły i zespoły ludowe. Burmistrz Kunowa Lech Łodej zapowiada bogatą ofertę stoisk rękodzielniczych i gastronomicznych. Będzie można spróbować tradycyjnych potraw świątecznych.
– Część z nich znana jest tylko na terenie gminy Kunów – dodaje.
Spotkanie podczas jarmarku to okazja do integracji mieszkańców gminy. Burmistrz Lech Łodej zaznacza, że jest wiele osób, dla których takie spotkanie to możliwość spotkania z ludźmi w świątecznej atmosferze.
Jarmarkowi towarzyszyć będzie wystawa prac Łukasza Pasternaka, pochodzącego z Janika. Wykonuje obrazy wypalane na drewnie.
Kunowski Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 15.00.
Osiek:
W Osieku kiermasz świąteczny organizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Na stoiskach pojawią się przede wszystkim prace wykonane przez dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Są to m.in. stroiki, własnoręcznie zdobione bombki, choinki z różnych materiałów i świąteczne kartki. Oprócz tego swoje dekoracje świąteczne wystawią miejscowi twórcy.
Jak powiedziała Justyna Mikus, dyrektor domu kultury w Osieku, kiermasz cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców, zawsze jest w czym wybierać. Także w tym roku każdy powinien znaleźć na stoiskach coś wyjątkowego.
Kiermasz odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 grudnia, w godzinach 8.000 – 13.00.
Ostrowiec Świętokrzyski:
W niedzielę na ostrowieckim Rynku odbędzie się spotkanie wigilijne dla mieszkańców miasta. O godzinie 13.00 rozpocznie się koncertem kolęd i pastorałek, wystąpią zespoły i soliści z Miejskiego Centrum Kultury, a także zespoły „Magonianki” i „Szwarszowianki”.
W trakcie spotkania wigilijnego rozstawionych będzie kilkanaście drewnianych kramów, w których swoje wyroby prezentować będą osoby zajmujące się rękodziełem oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Bodzechowa. Na stoiskach znajdą się m.in.: świąteczne ozdoby w postaci bombek i stroików, a także słodkie wypieki i tradycyjne wigilijne potrawy, które mieszkańcy będą mogli skosztować. Nie zabraknie domowych chlebów i naturalnych miodów, a także grzanego wina.
Dla dzieci i ich rodziców przygotowane będą warsztaty, podczas których wykonać będzie można kalendarze adwentowe, choinki czy ręcznie malowane płócienne torby.
O godzinie 15.00 prezydent miasta symbolicznie podzieli się opłatkiem, błogosławieństwa na nadchodzące święta Bożego Narodzenia udzieli ks. Jan Sarwa z kolegiaty św. Michała. Na zakończenie wspólnej wigilii wystąpi zespół „Turnioki”.
Skarżysko – Kamienna:
W Skarżysku-Kamiennej Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia, w godzinach 10.00 – 18.00 w Miejskim Centrum Kultury. Kilkunastu wystawców zaprezentuje ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Ponadto, będzie można kupić stroiki, świeczniki, oryginalnie wykonane bombki, bożonarodzeniowe wieńce, a także regionalne produkty.
Suchedniów:
Z kolei w Suchedniowie Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się w sobotę, 16 grudnia, o godzinie 11.00 na terenie Ośrodka Kultury „Kuźnica”. Główną atrakcją będzie żywa szopka.
Na kilkunastu straganach będzie można kupić świąteczne rękodzieło wykonane przez lokalnych artystów, produkty regionalne, ozdoby i stroiki. Przygotowane zostaną także specjały, takie jak ryby, pierogi, uszka i ciasta.
Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe zaprezentują amatorskie zespoły teatralne z Ostojowa i „Kuźnicy”. Wykonają kolędy i pastorałki. Będzie także pokaz plastyki obrzędowej i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Kartka świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok”
Zakończenie imprezy planowane jest na godzinę 14.00.
Starachowice:
Na Placu pod Skałkami w Starachowicach rozpoczął się w piątek Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak informuje prezydent miasta Marek Materek, zabawa i kiermasz potrwa trzy dni. Na stoiskach można kupić rękodzieło, produkty regionalne i ozdoby świąteczne, a także skosztować świątecznych potraw.
Na ponad 20 straganach można kupić tradycyjne wędliny, sery, miody, chleby, choinki i oryginalne stroiki. W piątkowe południe zaplanowano bicie rekordu Polski w jedzeniu jabłek w jednym miejscu. W zeszłym roku został pobity w tym miejscu rekord w ilości osób w czapeczkach mikołajkowych.
W czasie weekendu, jarmarkowi towarzyszyć będą występy kolędników ze Starachowickiego Centrum Kultury, a Święty Mikołaj będzie rozdawał prezenty. W niedzielę o godzinie 15.00 zostanie zorganizowana miejska wigilia.
Codziennie można też obejrzeć żywą szopkę ze zwierzętami, które zostaną przywiezione z sanktuarium w Kałkowie-Godowie.