Utrzymanie wielkości dotychczasowych okręgów wyborczych i jednomandatowych okręgów w gminach poniżej 20 tysięcy to główne poprawki przedstawione przez Prawo i Sprawiedliwość. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu zmian w kodeksie wyborczym.
Jak twierdzi poseł Anna Krupka, zmiany proponowane przez PiS wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i głosom pojawiającym się w debacie publicznej odnośnie zmian w ordynacji wyborczej. – Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, zgłaszając te poprawki kierowali się przede wszystkim nadrzędnym celem jakim jest zwiększenie roli i udziału obywateli w wybieraniu, funkcjonowaniu i kontrolowaniu władz publicznych a w szczególności samorządów – dodaje poseł.
– W moim przekonaniu jedną z najważniejszych poprawek jest 5-letnia kadencja władz samorządowych, która zagwarantuje, że włodarze będą mogli skupić się na realizacji swojego programu. Dzięki wydłużeniu kadencji będą oni mieć dostatecznie dużo czasu na zrealizowanie ważnych inwestycji dla swoich gmin i miast – podkreśla Anna Krupka.
Kolejna poprawka zakłada ograniczenie liczby komisarzy wyborczych z 400 do 100. Zniesiony został także krytykowany przez opozycję zapis umożliwiający kandydowanie do rad gmin, powiatów i województw osobom z terenu całego województwa. Bez zmian pozostało zniesienie głosowania korespondencyjnego oraz dwukadencyjność samorządów.