Premiera filmu „Piosnka o Belinie” odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Fabularyzowany dokument ukazuje postać Władysława Beliny-Prażmowskiego, słynnego kawalerzysty urodzonego pod Opatowem. W obrazie przedstawiono historię „Siódemki Beliniackiej”, czyli zwiadu konnego Legionów Piłsudskiego.
Film został zrealizowany przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Robert Mazur, dowódca szwadronu przyznaje, że początkowo miał to być obraz poświęcony bitwie pod Konarami. Ostatecznie skupiono się jednak na historii Beliny-Prażmowskiego, którego oddział w ciągu krótkiego czasu rozrósł się do pułku. Film pokazuje formowanie jednostki Beliny, począwszy od roku 1914.
Publiczność pozytywnie oceniała dokument. Osoby, z którymi rozmawiał nasz reporter twierdziły, że częściej powinniśmy podejmować się podobnych produkcji, ponieważ często pamięć o naszych bohaterach jest zapominana.
Podczas premiery dokumentu obecny był senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej. Jak stwierdził, film jest ujmujący oprócz walorów artystycznych ma także wartość edukacyjną i pokazuje waleczność.
– Ważne abyśmy pokazywali historie wielkich bohaterów. Cieszę się, że ten film powstał i będzie mógł służyć współczesnej młodzieży. Tym bardziej, że opowiada o postaci związanej z naszym regionem – powiedział senator.
Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski zwróciła uwagę, że dokument przedstawia fragment pięknej historii naszego narodu. Historii, która bezpośrednio związana jest z naszym regionem.
– Ważne jest to, że film powstał, kiedy zbliżamy się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszę się, że to w Kielcach odbyła się premiera, ponieważ to nasze miasto utożsamiane jest z miastem Legionów – stwierdziła wojewoda.
Reżyserem filmu i współtwórcą scenariusza jest Przemysław Bednarczyk. Sceny nagrywano w Krakowie, Lublinie, Radomiu, w Konarach, w Wilnie a także Kielcach Tokarni i Oblęgorku. W dokumencie wykorzystano między innymi fragmenty rekonstrukcji potyczki z Rosjanami, którą odtworzono 6 sierpnia na ulicy Sienkiewicza w Kielcach.
Dokument powstał przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej a także Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Instytutu Pamięci Narodowej, regionalnych władz szczebla rządowego i samorządowego oraz Jarosława Rusieckiego, przewodniczącego Senackiej Komisji Obrony Narodowej.