586 dni stanu wojennego zaprezentowano w Ostrowcu podczas wystawy ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Dariusz Kaszuba, dyrektor szkoły, informuje, że od września w liceum realizowany jest program edukacji patriotycznej i proobronnej.
Ekspozycja ukazująca najważniejsze fakty z okresu stanu wojennego jest jej elementem. Dyrektor, który jest także nauczycielem historii, zaznacza, że przypominanie najnowszych dziejów, często traktowanych po macoszemu, jest ważnym zadaniem w wychowaniu młodego pokolenia. Wydarzenia sprzed 36 lat należą do tej epoki, która dla młodzieży często jest historią nieznaną. Wystawa ma przybliżyć codzienność stanu wojennego, jego założenia prawne i polityczne.
Dariusz Kaszuba dodaje, że w świadomości młodych ludzi funkcjonują określone obrazy związane ze stanem wojennym, np. zdjęcia transportera opancerzonego na tle kina Moskwa z wyeksponowanym tytułem filmu „Czas Apokalipsy”. Mniej znane są wątki regionalne. Stąd pomysł, by na otwarcie wystawy zaprosić świadków tamtych dni. Swoje wspomnienie dotyczące 13 grudnia 1981 roku przedstawił senator Jarosław Rusiecki, a wśród zaproszonych gości był Jerzy Jabłoński, przewodniczący komitetu strajkowego w ostrowieckiej hucie, aresztowany w grudniu 1981 roku. Opowiedział zebranym, jak wyglądał strajk w przededniu wprowadzenia stanu wojennego, przebieg przesłuchań i zatrzymań opozycjonistów. Mówił także o czasie swojego uwięzienia i powrotu do miasta po kilku miesiącach aresztowania.
Jerzy Jabłoński obecnie jest pracownikiem II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu. Często opowiada młodzieży o swoich doświadczeniach, jest żywym pomnikiem historii.
W spotkaniu uczestniczyli także lokalni historycy, którzy przedstawili młodzieży wątki ostrowieckie związane z okresem stanu wojennego.
Uczniowie, dla których okres stanu wojennego, jest często odległy historycznie, podkreślają, że wspomnienia tego okresu pojawiają się w rodzinnych opowieściach. Od rodziców i dziadków młodzi ludzie słyszą, że był to czas trudny, często smutny czy wręcz budzący lęk. Licealiści zaznaczają że wystawa, operująca nie tylko opisem, ale także fotografiami z tamtego okresu, przemawia do współczesnego odbiorcy.
Wystawę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica będzie można oglądać do 8 stycznia, później z jej treścią zapoznają się uczniowie innych ostrowieckich szkół średnich.