Spotkanie poświęcone 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Z autorskim montażem słowno – muzycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych. Później można było posłuchać pieśni, które śpiewano w obozach internowanych przez działaczy „Solidarności”.
Celem spotkania było przypomnienie wszystkim mieszkańcom regionu tych, którzy w czasie jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski wybrali drogę oporu, a także uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego.
Łukasz Duda i Oskar Wzorek z „Elektryka” podkreślali, że powinniśmy znać historię swojego kraju i wykorzystywać okazje, kiedy można spotkać się z osobami, które w tych trudnych latach żyli i posłuchać ich wspomnień. Jak mówili bez zastanowienia zdecydowali się na udział w spektaklu, aby wyrazić swą pamięć osobom, którym zawdzięczamy, że żyjemy w wolnym kraju.
Stanisława Gawlik działaczka „Solidarności”, która była internowana po wprowadzeniu stanu wojennego stwierdziła, że z wielką przyjemnością uczestniczyła w spotkaniu, szczególnie z młodymi ludźmi, którym nie jest obojętna historia naszej Ojczyzny.
– Dobrze, że jest ta łączność między tak młodymi, cudownymi ludźmi, a tymi, którzy to przeżyli i marzyli o wolnej Polsce. Dobrze, że możemy wspominać te trudne czasy, kiedy Jaruzelski wraz ze swoimi ludźmi wypowiedział wojnę narodowi i zdradził nas „o świcie” jak pisał Herbert - podkreśliła Stanisława Gawlik.
Jutro w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego IPN zachęca do postawienia zapalonej świecy w oknach domów oraz urzędów i budynków użyteczności publicznej. Akcja „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, ma przypomnieć o tragicznych wydarzeniach sprzed 36 lat i nawiązać do orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który w 1981 zachęcał amerykanów do zapalenia świec, które mają być świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić”.
Uroczystości rocznicowe 13 grudnia organizuje także Świętokrzyska „Solidarność”. Rozpocznie je jutro o 10.00 złożenie kwiatów przed tablicą na Areszcie Śledczym w Kielcach, gdzie byli przetrzymywani internowani działacze „Solidarności”. Kwiaty zostaną także złożone przed tablicą upamiętniającą powstanie związku.
O 18.00 w kieleckiej bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego zostanie odprawiona msza święta za Ojczyznę, a po nabożeństwie działacze związkowi złożą kwiaty przed pomnikiem kapelana „Solidarności” księdza Jerzego Popiełuszki.