Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przejdzie gruntowną renowację. Dzięki współpracy starostwa powiatowego i lokalnych parlamentarzystów udało się pozyskać ponad siedem milionów zł dofinansowania, a całkowity koszt prac obejmuje kwotę 11 milionów.
Część archeologiczna muzeum to rezerwat w Krzemionkach Opatowskich. Są tam zachowane neolityczne kopalnie krzemienia, to zabytek na skalę światową. W tym momencie trwają starania, aby wpisać je na listę światowego dziedzictwa UNECSO.
Inwestycja obejmie także remont oddziału historycznego, który znajduje się w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Pałac powstał pod koniec dziewiętnastego wieku. W czasie II wojny światowej służył jako mieszkanie dla urzędników Zakładów Ostrowieckich, w piwnicy żołnierze Armii Krajowej produkowali granaty bojowe. Istniał w nim też szpital wojskowy. W okresie powojennym w budynku Pałacu Wielopolskich czynne były dwie szkoły podstawowe, potem kolejno świetlica i przedszkole. Od 1966 roku funkcjonuje tu Muzeum Regionalne. Obecny stan budynku wymaga dużej renowacji.
Dyrektor placówki, Włodzimierz Szczałuba zaznacza, że remont obejmie część wewnętrzną i zewnętrzną budynku. Wykonana zostanie izolacja podpiwniczenia i fundamentów. W dolnych pomieszczeniach Pałacu znajduje się jedna z sal wystawowych. Poza okresem grzewczym nie da się tam organizować ekspozycji ze względu na zawilgocenie. Poprawiony zostanie też dach, elewacja i droga dojazdowa do muzeum. Znaczącą zmianą będzie odnowienie tarasu od strony ogrodu. Dawniej odbywały się tam koncerty i spotkania plenerowe, obecnie obszar ten jest nieużywany. Po remoncie ma tam powstać scena na tarasie z miejscami siedzącymi.
We wnętrzach odnowiona zostanie instalacja elektryczna, sztukaterie i podłogi. Zamontowana zostanie też wentylacja mechaniczna. Powstanie także monitoring chroniący zbiory. Ta część prac pochłonie około czterech milionów złotych. Ponad siedem zostanie zainwestowane w Krzemionkach Opatowskich. Tam powstanie stała wystawa archeologiczna z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego. W dwóch szybach prowadzących do kopalni zamontowane zostaną windy, co ułatwi zwiedzanie osobom niepełnosprawnym. Poprawiona zostanie też estetyka pawilonów naszybowych, a ekspozycje zostaną uzupełnione.
Muzeum w Pałacu Wielopolskich zamknięte będzie od lutego przyszłego roku, wykonawca rozpocznie prace w maju, potrwają one dwa lata. W tym czasie Pałac Wielopolskich będzie wyłączony dla zwiedzających, nie ma bowiem możliwości jednoczesnego prowadzenia prac i działalności muzeum. W zwykłym trybie pracować będzie natomiast oddział w Krzemionkach. Tam prace będą miały inny charakter, można je prowadzić bez utrudnień dla turystów. Największe utrudnienia związane z budową szybu windowego zaplanowane są na okres zimowy, kiedy turystów jest najmniej.
Nowe oblicze obu oddziałów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu zobaczymy w 2020 roku.