Film „Przy Planty 7/9” o kieleckiej drodze do pojednania wchodzi na ekrany w sieciach kin studyjnych, m.in., Helios oraz Cinema City.
Wielokrotnie nagradzany dokument w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence Loewingera, który miał swoją premierę w maju 2016 roku, a realizowany był przez 10 lat, od ponad roku jest wyświetlany na różnych kontynentach – między innymi w Stanach Zjednoczonych, w Chinach oraz w wielu krajach Europy. Otrzymał najważniejsze nagrody podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” – „Złoty Warszawski Feniks” dla najlepszego filmu, nagrodę im. Antoniego Marianowicza oraz Nagrodę Publiczności, a także Nagrodę Specjalną Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.
Autorzy filmu zostali nominowani do Nagrody im. Jerzego Turowicza 2017. „Bogdan’s Journey” dwukrotnie został nagrodzony również w Stanach Zjednoczonych – otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu „Interfaith awards best documentary” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Saint Louis oraz nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowo-Telewizyjnego w Jersey City.
„Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey”) jest historią podróży Bogdana Białka – polskiego katolika, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, który stał człowiekiem dialogu oraz słyszalnym na całym świecie głosem namawiającym do pojednania. Tragiczne wydarzenia z 1946 sprawiły, że Kielce stały się symbolem antysemityzmu w powojennej Polsce. Dzięki pracy Bogdana Białka oraz ludzi, których spotykał na swojej drodze, ten obraz radykalnie się zmienił. Rekonstrukcja wydarzeń z 4 lipca 1946 roku pozwala zrozumieć genezę pogromu kieleckiego oraz zmierzyć się z okrutnym tabu, które przez ponad pięćdziesiąt lat zamykało na polsko-żydowski dialog. W kamienicy przy ulicy Planty 7 działa obecnie Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. J.Karskiego, który cały czas pracuje na rzecz poszanowania godności innych, przeciwdziałania aktom przemocy i antysemityzmu oraz pielęgnowania pamięci ofiar pogromu.
Obraz będzie można oglądać w kieleckim tydzień w kinie „Moskwa” do 14 grudnia. Tam tez będzie można także zakupić książkę „Płaczę z tymi, którzy nie płaczą”. Publikacja wydana w tym roku przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego poświęcona jest działalności Bogdana Białka i stanowi zbiór rozmów na temat pamięci o pogromie i dialogu polsko-żydowskiego.