Józef Szermentowski był jednym z najwybitniejszych pejzażystów w historii malarstwa polskiego. Dzięki niemu możemy zobaczyć jak w latach 50. i 60. XIX wieku wyglądał nasz region, m. in. Święty Krzyż, Opatów i przede wszystkim polska wieś.
W Muzeum Narodowym w Kielcach odbył się wernisaż wystawy „Uczeń i pierwszy mistrz”, na której można obejrzeć około 200 prac Józefa Szermentowskiego i jego nauczyciela Franciszka Kostrzewskiego.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski, podkreśla, że śmiało możemy nazwać tych artystów dokumentalistami, ponieważ dzięki ich obrazom możemy zobaczyć jak wyglądał nasz region w XIX wieku.
Kurator wystawy Anna Myślińska zauważa, że obaj artyści na swoich pracach pokazywali najniższą warstwę społeczną, co nie było wówczas popularne. Pod tym względem ich obrazy i podejmowane tematy można nazwać nowatorskimi.
Józef Szermentowski urodził się w Bodzentynie. Natomiast jego mistrz osiedlił się po powstaniu listopadowym w Samsonowie, mieszczącym się wtedy w dawnym województwie sandomierskim. W swojej twórczości prezentowali m. in. pejzaże i sceny rodzajowe. Obydwaj byli przedstawicielami polskiego realizmu II połowy XIX wieku.
Wystawę „Uczeń i pierwszy mistrz” można oglądać w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich do ósmego kwietnia 2018 roku.