Dzisiaj w Muzeum Narodowym w Kielcach, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, odbędzie się wernisaż wystawy prac Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego pt. „Uczeń i pierwszy mistrz”. Zwiedzający będą mogli obejrzeć ponad 200 dzieł ze zbiorów, m. in., muzeum, a także właścicieli prywatnych.
Franciszek Kostrzewski był pierwszym mistrzem Józefa Szermentowskiego, pokazywał mu m. in. techniki malarskie, a także dawał rady. Malarze poznali się w domu kolekcjonera Tomasza Zielińskiego, w którym od jakiegoś czasu mieszkał Józef Szermentowski. Podobno malarz został dostrzeżony przez Tomasza Zielińskiego w Świętej Katarzynie, gdzie przebywał pod opieką zakonnicy. Tam z nudów zamalowywał każdą wolną przestrzeń.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski podkreśla, że w kieleckich zbiorach znajduje się najwięcej prac Franciszka Kostrzewskiego i Józefa Szermentowskiego. Na prezentowanych obrazach będzie można zobaczyć miejsca charakterystyczne dla naszego regionu, np. ratusz w Sandomierzu, Chęciny, Kielce, Ujazd, Szydłowiec.
Kuratorka wystawy Anna Myślińska zauważa, że od pół wieku nikt nie organizował specjalnej wystawy poświęconej twórczości tych artystów. Owszem ich dzieła wiszą w galeriach, ale nikt nie poświęca im większej uwagi. My tworząc tę ekspozycję chcieliśmy pokazać artystów związanych z naszym regionem.
Józef Szermentowski urodził się w Bodzentynie. Natomiast Franciszek Kostrzewski przyjechał z rodziną po powstaniu listopadowym do świętokrzyskiego na teren dawnego województwa sandomierskiego i osiedli w Samsonowie. W swojej twórczości prezentowali m.in. pejzaże i sceny rodzajowe. Malowali także ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych. Obydwaj byli przedstawicielami polskiego realizmu II połowy XIX wieku.
Wernisaż odbędzie się w czwartek o godzinie 18.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich. Podczas otwarcia będzie malowany także wielkoformatowy obraz Szermentowskiego pt. „Widok Sandomierza od Strony Wisły”.