Publiczność z dużym entuzjazmem przyjęła spektakl „Wódz”, który został odegrany w Kieleckim Centrum Kultury. Przedstawienie było przypomnieniem postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego w 150. rocznicę jego urodzin. Zakończeniu widowiska towarzyszyły długie i głośne owacje na stojąco.
Widowisko teatralne było połączone z elementami mappingu, który polegał na operowaniu inscenizacją i światłem w taki sposób, by widz mógł odnieść wrażenie trójwymiarowości. W formie multimedialnej pokazano archiwalne nagrania z historii Polski oraz życia samego Marszałka.
Zainteresowanie spektaklem było bardzo duże, widownia wypełniła się po brzegi. Głośny aplauz wywoływały nawiązania do Kielc, między innymi sceny, w których Marszałek przemawiał do mieszkańców naszego miasta w 1926 roku. Uczestnicy po zakończonym spektaklu zgodnie twierdzili, że było to piękne, wzruszające i patriotyczne przedstawienie. Osoby, z którymi rozmawiał nasz reporter dodawały także, że podobne widowiska nawiązujące do najważniejszych postaci i wydarzeń z naszej historii powinny być przygotowywane częściej.
Zdaniem Leszka Bukowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – spektakl był dobrze przygotowany pod względem historycznym. Reżyser położył nacisk na najważniejsze wydarzenia od roku 1914 do 1935 i politycznej działalności Marszałka.
– Pokazana rzeczywistość historyczna oraz wydarzenia, które zostały uwypuklone mają odniesienie do dnia dzisiejszego. Chodzi między innymi o tamtejsze spory polityczne. Powinniśmy patrzeć poprzez pryzmat tamtych wydarzeń, aby obecnie nie popełniać tych samych błędów – powiedział Leszek Bukowski.
W widowisku zaprezentowali się aktorzy kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego i chór z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Koncepcję artystyczną i scenariusz opracował Leszek Kumański.