Zaledwie co czwarta osoba niepełnosprawna znajduje zatrudnienie na polskim rynku pracy, a wiele z nich pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Jak przyznaje Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pracodawcy obawiają się zatrudniać osoby z dysfunkcjami.
– W dalszym ciągu większość takich osób pracuje fizycznie. Około 40% z nich znajduje zatrudnienie w firmach ochroniarskich i sprzątających. Z drugiej strony, rośnie odsetek ludzi niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem. Jeszcze 5 lat temu takich osób było nieco ponad 5%, teraz jest to 10%. Z kolei wyższe wykształcenie zwiększa szanse na znalezienie pracy dodaje Tomasz Maruszewski.
Niewidoma Milena Rot przyznaje, że niepełnosprawni w dalszym ciągu są niedoceniani na rynku pracy. – Jej znalezienie jest dla nas trudniejsze. Wynika to z różnych przyczyn. Jedną z nich jest to, że pracodawcy obawiają się, że nie będą mogli zapewnić, np. osobie niewidomej odpowiedniego stanowiska pracy. Mają także wątpliwości, czy taka osoba poradzi sobie z powierzonymi obowiązkami.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że osoby niepełnosprawne są bardzo dobrymi pracownikami, często posiadają wyższe kwalifikacje niż osoby pełnosprawne. – Osoby niepełnosprawne, to jest taka grupa zawodowa, która w sposób bardzo rzetelny wykonuje swoje obowiązki, jest związana ze swoim miejscem pracy, jest lojalna wobec pracodawcy. To są osoby, dla których praca stanowi nie tylko źródło utrzymania, ale także pewne życiowe wyzwanie. Wyzwanie, które jest niezwykle istotne. Praca bowiem często związana z przezwyciężaniem swoich ograniczeń i ułomności .
O sytuacji niepełnosprawnych na rynku pracy rozmawiali specjaliści na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W Polsce jest około 4,5 mln osób niepełnosprawnych.