Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła prezydenckie projekty ustaw reformujących sądy. Do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło siedem poprawek, które zostały przyjęte. Były one uzgodnione podczas konsultacji przedstawicieli partii rządzącej i prezydenta.
Członek komisji, lider świętokrzyskiego PiS poseł Krzysztof Lipiec powiedział na naszej antenie, że dzięki przyjętym zmianom, dochodzimy do standardów europejskich.
– Byliśmy jednym z nielicznych, a może jedynym krajem, w którym Krajową Radę Sądownictwa wybierało samo środowisko sędziowskie. Był to organ o charakterze korporacyjnym, tymczasem zgodnie z zapisami konstytucji miał czuwać nad niezawisłością sędziów i niezależnością sądów – stwierdził poseł Lipiec.
Posłowie przyjęli też poprawkę, która zakłada, że kandydatów do KRS, oprócz grupy dwóch tysięcy obywateli i 25 sędziów. może też zgłaszać grupa 25 prokuratorów, radców prawnych, adwokatów lub notariuszy
Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła także prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.
– Rozpatrywany był między innymi zapis dotyczący skargi nadzwyczajnej – dodaje poseł Krzysztof Lipiec.
– To zmiana oczekiwana przez ludzi. Umożliwi zaskarżenie prawomocnych wyroków sądów, podjętych z naruszeniem prawa – podkreślił poseł.
Komisja poparła między innymi zapis o odejściu sędziów na emeryturę w wieku 65 lat. Ich kadencje mogą jednak być przedłużone przez prezydenta. Gość Radia Kielce podkreślił, że posłowie PiS robią wszystko żeby reforma była skuteczna i wychodziła naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Drugie czytanie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa odbędzie się w Sejmie 6 grudnia.