Poruszający – tak jednym słowem można opisać film „Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny” w reżyserii dziennikarza TVP3 Kielce Sławomira Mazura, który miał swoją premierę w kinie Moskwa.
Obecny podczas wydarzenia biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślił, że film był wspaniały.
– Rzeczywistość była bardziej okrutna, ale w filmie nie da się wszystkiego pokazać. Szczególne podziękowania należą się Panu Rafałowi Nowakowi i Sławomirowi Mazurowi, którzy podjęli się mądrego przedstawienia tej sytuacji – powiedział ordynariusz diecezji kieleckiej.
Wśród zaproszonych gości był również senator Krzysztof Słoń, który podkreślił, że trzeba przypominać postać Biskupa Męczennika.
– Ma on swój pomnik na wzgórzu katedralnym, ale cały czas trzeba pamiętać o Biskupie jako o tym, który w trudnych czasach nie sprzeniewierzył swojego pasterzowania – zaznaczył.
Podstawą scenariusza filmu stało się słuchowisko „Sprawa biskupa Czesława Kaczmarka. Anatomia śledztwa” przygotowane trzy lata temu w Radiu Kielce przez Bohdana Gumowskiego. W rolę biskupa wcielił się Zdzisław Reczyński z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. W warstwie dokumentalnej swoje badania zaprezentowali naukowcy z różnych ośrodków, między innymi biograf biskupa ksiądz prof. Jan Śledzianowski oraz profesor Jan Żaryn i dr Tomasz Domański z IPN.
Widownia Kina Moskwa wypełniła się po brzegi. Osoby, które przybyły na projekcję filmu były wzruszone tym co zobaczyły, ale również i przerażone cierpieniem jakie musiał znieść w swoim życiu Biskup.
Biskup Czesław Kaczmarek został aresztowany w 1951 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu, oraz handlu walutami i kolaboracji w czasie II wojny. Po dwuletnim przesłuchiwaniu przyznał się podczas pokazowego procesu do zarzucanych mu win i został skazany na 12 lat więzienia. W 1956 został zrehabilitowany, zmarł w 1963 roku.
Założeniem filmu było skierowanie go do szkół, stąd też produkcja nie przekracza 45 minut, tak aby można go było odtworzyć podczas jednej godziny lekcyjnej. Kolejna projekcja zaplanowana jest na 7 grudnia na godzinę 17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury.