Dziś o 17.00 w kinie „Moskwa” w Kielcach odbędzie się premiera filmu „Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny” w reżyserii kieleckiego dziennikarza TVP 3 Kielce Sławomira Mazura. Producentem filmu jest Wzgórze Zamkowe i Kuria Diecezjalna w Kielcach.
Pomysłodawca nakręcenia obrazu dyrektor „Wzgórza Zamkowego” Rafał Nowak mówi, że obraz ma pomóc w edukacji młodego pokolenia i przypomnieć starszym postać ordynariusza kieleckiego, któremu służba bezpieczeństwa urządziła pokazowy proces, wcześniej przetrzymując go przez dwa lata w więzieniu i torturując psychicznie.
Film rozpoczyna się w momencie aresztowania biskupa przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i kończy jego śmiercią.
Jak przypomniał gość Radia Kielce, ordynariusz kielecki stał się ofiarą systemu wykorzystaną w celach propagandowych. Bezpieka szkalując go i posądzając o szpiegostwo na rzecz Zachodu i kolaborację z Niemcami chciała w jego osobie zdyskredytować cały kościół katolicki. Jego proces miał stać się pokazowym dla polskiego społeczeństwa. Film pokazuje jednak, że warto być wiernym swoim ideałom, bo zwycięstwo kiedyś przyjdzie.
W przypadku biskupa Czesława Kaczmarka okazało się, że propagandowy proces nie przyniósł rezultatu. Wierni nie odwrócili się od swojego pasterza i nie uwierzyli w komunistyczne kłamstwa. Zwycięstwem biskupa było największe katolickie zgromadzenie wiernych od czasów II wojny światowej podczas uroczystości koronacji figury Matki Bożej w Piotrkowicach. W nabożeństwie uczestniczyło około 100 tysięcy osób.
Podstawą scenariusza filmu stało się słuchowisko „Sprawa biskupa Czesława Kaczmarka. Anatomia śledztwa” przygotowane trzy lata temu w Radiu Kielce przez Bohdana Gumowskiego. W rolę biskupa wcielił się Zdzisław Reczyński z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. W warstwie dokumentalnej swoje badania zaprezentowali naukowcy z różnych ośrodków, między innymi biograf biskupa ksiądz prof. Jan Śledzianowski oraz profesor Jan Żaryn i dr Tomasz Domański z IPN.
Biskup Czesław Kaczmarek został aresztowany w 1951 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu, oraz handlu walutami i kolaboracji w czasie II wojny. Po dwuletnim przesłuchiwaniu przyznał się podczas pokazowego procesu do zarzucanych mu win i został skazany na 12 lat więzienia. W 1956 został zrehabilitowany, zmarł w 1963 roku.
Film ma upamiętnić przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicę ingresu biskupa do kieleckiej katedry.