Jakie są pierwsze objawy udaru mózgu, kiedy rozpocząć rehabilitację i jak ją prowadzić, aby była skuteczna? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas dzisiejszego spotkania w ostrowieckim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych SARON.
Adam Liwiński, fizjoterapeuta z SARONU-u, zaznacza, że pierwsze objawy udaru mogą być mylone z przeziębieniem, czy złym samopoczuciem. To, co może nas zaniepokoić, to drętwienie rąk i nóg, asymetria twarzy, czy niemożność wykonania prostych ćwiczeń. To może być brak możliwości zmarszczenia czoła, wyszczerzenia zębów, czy jednoczesnego uniesienia rąk do góry. Są przypadki, w których pierwszym objawem postępującego udaru jest opuchlizna jednej nogi.
Podczas spotkania w siedzibie stowarzyszenia, pacjenci dowiedzą się także, jak istotne jest wczesne podjęcie rehabilitacji. Jest to możliwe już w pierwszej dobie po udarze. Daje to możliwość zapobiegania powikłaniom.
Bardzo ważna jest także umiejętność prawidłowej opieki nad leżącym. Często opiekun chorego sam cierpi na dolegliwości kręgosłupa spowodowane podnoszeniem osoby niepełnosprawnej. Adam Liwiński dodaje, że można się nauczyć sposobów pracy z chorym tak, aby nie niszczyć własnego zdrowia.
Profilaktyka udaru mózgu obejmuje aktywność fizyczną, zdrowy styl życia i unikanie stresów. Prowadzący zajęcia rehabilitant będzie zachęcał do podejmowania prostych form aktywności – spacerów, czy jazdy na rowerze. Początek spotkania w siedzibie SARON-u na osiedlu Ogrody o 15.00.