„500 lat reformacji. Czy Luter wciąż inspiruje?” pod takim hasłem odbędzie się dziś w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach w związku z przypadającym w tym roku 500-leciem reformacji.
Gościem spotkania będzie dr Krzysztof Dorosz, który jest teologiem, eseistą i publicystą, wieloletnim pracownikiem Sekcji Polskiej BBC, członkiem Zarządu Polskiego PEN Clubu, a także Zespołu Laboratorium WIĘZI oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Należy on do Kościoła ewangelicko-reformowanego, a w latach 2002-2003 był redaktorem naczelnym wydawanego przez ten Kościół miesięcznika „Jednota”.
Rocznica 500-lecia wystąpienia Marcina Lutra spotkała się w Kościele Katolickim z dwuznaczną reakcją. Z jednej strony papież Franciszek wziął udział w związanych z tym wydarzeniem uroczystościach, a w podobnych obchodach na szczeblu lokalnym uczestniczył również biskup kielecki Jan Piotrowski. Z drugiej – wielu katolików uważa, że nie należy obchodzić tej rocznicy, ponieważ, w gruncie rzeczy, reformacja była wydarzeniem negatywnym. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego proponuje wyjście poza tą perspektywę, pytając o żywotność idei, które stały u podstawy wyłonienia się protestantyzmu, stąd temat spotkania: „500 lat reformacji. Czy Luter wciąż inspiruje?”.
Dr Krzysztof Dorosz jest teologiem, eseistą i publicystą, wieloletnim pracownikiem Sekcji Polskiej BBC, członkiem Zarządu Polskiego PEN Clubu, a także Zespołu Laboratorium WIĘZI oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Należy do Kościoła ewangelicko-reformowanego, w latach 2002-2003 był redaktorem naczelnym wydawanego przez ten Kościół miesięcznika „Jednota”.
Spotkanie w Instytucie, przy ul. Planty 7, rozpocznie się o 18.00.