Zakończyła się 61. Ogólnopolska Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Kielcach. W trakcie dwudniowej imprezy stoiska ponad 80 wystawców z całego kraju zwiedziły setki miłośników geologii.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyroby z krzemienia pasiastego, kwarcu brazylijskiego, biżuteria z agatu, bursztynu czy naturalnych korali.
Na stoisku Arkadiusza Giemzy, oprócz ręcznie robionych i szlifowanych wisiorków i płytek z krzemienia pasiastego, można było zobaczyć niespotykane i unikatowe formy minerałów, takie jak malachit naciekowy czy czaroit. Jak podkreśla pani Natalia, która obsługiwała stoisko, ten minerał jest jednym z najdroższych eksponatów w całej kolekcji.
– Jest to bardzo rzadki okaz minerału z gromady krzemianów. Obecnie jest wydobywany tylko i wyłączenie w Rosji. Początkowo czaroitem było dekorowane metro moskiewskie, jednak, gdy okazało się, że jego zasoby bardzo szybko się kurczą w miejscu jego występowania utworzono rezerwat. Obecnie ceny tego minerału bardzo szybko rosną – dodaje.
Wartość największego okazu czaroitu z kolekcji Arkadiusza Giemzy szacowana jest na około 500 złotych.
Wśród odwiedzających była między innymi Magdalena Rowińska, miłośniczka rękodzieła artystycznego, która na giełdzie szukała inspiracji do swojej twórczości.
– Interesują mnie w szczególności kamienie szlachetne, oprawione w odpowiednią stal chirurgiczną czy też srebro. Na wystawie poszukuję inspiracji materiałów do wytworów własnej produkcji – dodaje.
Małgorzata Dąbrowska, która na wystawę przyszła z synem, odwiedza to miejsce regularnie, ponieważ jak twierdzi można tutaj znaleźć wiele inspiracji i pomysłów na prezent.
– Na giełdzie jestem co roku, staram się nie omijać takich okazji, ponieważ można tutaj znaleźć mnóstwo biżuterii w przystępnej cenie – dodaje.
Ogólnopolską Giełda Minerałów w Kielcach zorganizowano po raz 61. Od ponad 30 lat jej organizatorem jest Świętokrzyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Geologicznych.