Przy południowej ścianie prezbiterium kościoła parafialnego w Skalbmierzu zakończyły się prace konserwatorskie drewnianych polichromowanych boazerii pochodzących z XVII wieku. Obiekt posiada złocone ornamenty i dwa obrazy olejne na płótnie z przedstawieniami biblijnych scen rodzajowych: „Śmierć Ananiasza” oraz „Chrzest św. Korneliusza”.
Boazeria południowej ściany prezbiterium skalbmierskiego kościoła ostatni remont przeszła na początku ubiegłego stulecia. Miało to miejsce tuż po wielkim pożarze, który strawił większą część prezbiterium. Zrekonstruowany w 1907 roku obiekt składa się z części cokołowej zdobionej płycinami, trzyczęściowej nastawy przedzielonej kolumnami oraz gzymsu i zwieńczenia. Między kolumnami znajdują się dwa olejne obrazy.
Ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii, tłumaczy, że w trakcie prac na początku ubiegłego stulecia boazerie pomalowano na ciemnobrązowy kolor w formie mazerunku. Tegoroczne prace pozwoliły natomiast przywrócić obiektowi pierwotny wygląd, na który składa się powierzchnia wielobarwnej i bogatej polichromii analogicznej do rzędu pochodzących również z I połowy XVII wieku wczesnobarokowych stalli.
Duchowny dodał, że prace konserwatorskie trwały kilka miesięcy. W ich trakcie odkryto, że olejne obrazy są jedynymi zachowanymi elementami pierwotnych boazerii. To nie jedyne prace przewidziane w prezbiterium. Parafia planuje również renowację boazerii na północnej ścianie, na której znajdują się trzy obrazy: Matki Bożej Szkaplerznej, św. Jana Ewangelisty i św. Piotra uzdrawiającego chorego.
W kościele parafialnym w Skalbmierzu prowadzone będą również dalsze prace renowacyjne w zakrystii, w której do tej pory odnowiono drewniany ołtarz z obrazem olejnym „Ukrzyżowanie”, 18 obrazów olejnych przedstawiających sceny z życia Maryi i Pana Jezusa oraz wschodnią nastawę.
Kolejny czwarty etap prac obejmował pełną konserwację techniczną i estetyczną XVII-wiecznych drewnianych kredensów i boazerii południowej części zakrystii z czterema obrazami na deskach: „Św. Anna naucza Marię”, „Spotkanie w niebiosach – Chrystus i Maryja”, „Ofiara Abrahama i Wędrówka Abrahama”. Do renowacji pozostała zachodnia i północna nastawa zakrystii wraz z kredensami na naczynia liturgiczne i szaty wraz z boazerią. Kontynuacja prac planowana jest na przyszły rok.
Koszt renowacji południowej boazerii znajdującej się w prezbiterium świątyni wyniósł 84 tys. złotych. 25 tys. złotych przeznaczył na ten cel Wojewódzki Konserwator Zabytków, a 9 tys. złotych Urząd Marszałkowski. Parafia ubiega się również o ponad 350 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont kościelnej posadzki.
Kościół św. Jana Chrzciciela został ufundowany w połowie XII wieku. W XV wieku został zbudowany obecny kościół z zachowaniem części romańskiej. Świątynia posiada XVIII-wieczne wyposażenie barokowe.