W Jędrzejowie po raz trzynasty wręczone zostały statuetki „Złotych Gryfów”. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało 7 osób i instytucji zaangażowanych w działania na rzecz powiatu jędrzejowskiego.
W kategorii „Lokalny rozwój gospodarczy” nagrodzono Wiesława Barańskiego właściciela Centrum Szkolenia Wielozawodowego „Automix”, które zajmuje się szkoleniem kierowców. Firma posiada płytę poślizgową do ćwiczeń symulujących naturalne sytuacje na drogach. To jedno z sześciu takich urządzeń w Polsce.
Za „Działalność pożytku publicznego i integrację społeczności lokalnej” nagrody przyznano dla Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Nagłowic oraz dla sportowca Tomasza Gawrońskiego najlepszego w Polsce biegacza górskiego.
– To ogromne wyróżnienie, które jeszcze bardziej będzie motywowało do wytężonej pracy na rzecz dzieci – stwierdził Jarosław Stankiewicz, dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek dla Dzieci i Młodzieży w Nagłowicach.
W trzeciej kategorii „Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych” Złote Gryfy otrzymali: Tomasz Piorun mieszkający w Szwecji jędrzejowianin, którego firma odrestaurowała okna w Muzeum im. Przypkowskich oraz wielbiciel muzyki ludowej, utytułowany akordeonista, założyciel kapeli ludowej Czesław Wojsław.
– Czuję się dumny i wyróżniony z otrzymania statuetki Złotego Gryfa – mówił Tomasz Piorun, który bezpłatnie odrestaurował drewniane okna w Muzeum im. Przypkowskich. Jak powiedział podjął taka decyzję, ponieważ chciał coś zrobić dla miasta, dla Muzeum, które jest wizytówką Jędrzejowa. Ta statuetka to motywacja do dalszego działania – dodawał.
W kategorii „Ochrona środowiska i rozwój turystycznego wykorzystania walorów powiatu” wyróżniono Andrzeja Kluczkę prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Spec” w Sędziszowie, natomiast za „Działalność Samorządową i Administrację Publiczną – wójta gminy Sobków Tadeusza Domińczaka.
Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, pomysłodawca Złotych Gryfów poinformował, że wyróżnieniem uhonorowanych jest już ponad 90 osób i instytucji oddanych Ziemi Jędrzejowskiej, które są bardzo ważne dla całego powiatu.
„Złote Gryfy” przyznawane są na mocy uchwały Rady Powiatu Jędrzejowskiego od 2005 roku osobom i instytucjom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Ziemi Jędrzejowskiej.