W Kielcach zmniejsza się liczba dzieci dotkniętych przemocą domową. W ubiegłym roku funkcjonariusze założyli rodzinom 144 niebieskie karty, a w tym roku 82 – informuje nadkomisarz Tomasz Kaczmarczyk z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji. Po raz 11. zainaugurowana została kampania „Biała wstążka”.
W tym roku akcja przebiega pod hasłem „Dziecko – kocham, lubię, szanuje, nie biję”. Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska przemocy w rodzinie.
– Ze statystyk wynika, że częściej ofiarami przemocy domowej ze strony dorosłych są dziewczynki. W 2016 roku takich przypadków było 80, a w tym 40. Natomiast zgłoszonych przypadków przemocy wobec chłopców było analogicznie 62 i 42. Jednak należy pamiętać, że czasami chłopcy wstydzą się przyznać, że stali się ofiarą – dodaje nadkomisarz Tomasz Kaczmarczyk.
Podczas akcji prowadzone są zajęcia edukacyjne, terapeutyczne oraz warsztaty, w trakcie których będzie można dowiedzieć się, jak radzić sobie ze złością – informuje Grażyna Pisarczyk, koordynator kampanii „Biała wstążka”.
– Będzie można także skorzystać z pomocy wielu specjalistów, m.in. psychologów, pedagogów oraz prawników. Organizowane będą również zajęcia profilaktyczno- edukacyjne z dziećmi i młodzieżą na temat radzenia sobie z emocjami – mówi Grażyna Pisarczyk.
Ambasador kampanii, senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że każda akcja, której efektem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa jest godna pochwały. – Jeszcze pokutują w naszym społeczeństwie stereotypy, że pewne zachowania pożądane można wymagać poprzez przemoc, poprzez bicie. To jest bardzo niepokojące i jeśli kampania przyniesie chociaż kilka dobrych efektów w postaci tego, że ktoś wcześniej zareaguje na przemoc, to warto takie akcje prowadzić. Dzisiaj mówimy stop przemocy. Jeśli kocham, to szanuję. Jeśli szanuję, to nie biję – dodał senator Krzysztof Słoń.
Po raz kolejny w akcję włączyli się kieleccy siatkarze Dafi Społem. Maciej Pawliński i Jakub Wachnik nagrali w Radiu Kielce spot promujący kampanię.
Ostrowiec ŚwiętokrzyskiSamorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i oświaty dyskutowali w piątek w Ostrowcu Świętokrzyskim na temat zapobiegania przemocy w rodzinie. W ramach kampanii Biała Wstążka Interdyscyplinarny Zespół do Spraw Przeciwdziałania Przemocy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaprosił do dyskusji wszystkich, którzy mogą pomóc pokrzywdzonym.
Jednym z prelegentów ostrowieckiego spotkania był Grzegorz Trapcia, wojewódzki konsultant do spraw przeciwdziałania przemocy. Zaznaczył, że dużą rolę w organizowaniu pomocy mają samorządy. Ich rola wynika z ustawy o pomocy społecznej. Jednym z celów pracy z rodziną dotkniętą przemocą jest pomoc ofiarom i sprawcy. Nie chodzi o to, aby rodzinę rozdzielić, ale by pomóc jej wyjść z trudnej sytuacji. Ważne jest także uświadamianie społeczeństwa, że każdy ma obowiązek zgłosić podejrzenie przemocy. Stąd obecność przedstawicieli szkół, tu najczęściej można zaobserwować zjawisko przemocy.
Jednym z działań podejmowanych przez MOPS w Ostrowcu Świętokrzyskim jest umowa podpisana z Żandarmerią Wojskową dotycząca współpracy przy pomocy ofiarom przemocy w rodzinach wojskowych. Komendant placówki Żandarmerii Wojskowej w Kielcach starszy chorąży sztabowy Kazimierz Burliga zaznaczył, że choć w województwie świętokrzyskim nie ma wielu jednostek wojskowych, to wielu wojskowych tu mieszka. Zjawisko przemocy jest spotykane również w tym środowisku. Jak zaznaczył Kazimierz Burliga – spotkał się z podobnymi przypadkami w czasie pracy w Krakowie, teraz osoby dotknięte przemocą w rodzinie wojskowego mogą liczyć na pełną pomoc ze strony przełożonych.
Kolejnym etapem ostrowieckiej akcji będzie wernisaż prac plastycznych przygotowanych przez dzieci, a dotyczących problemu przemocy. Odbędzie się 1grudnia o godz. 10.00 w kinie Etiuda.
„Biała wstążka” to największa kampania na świecie, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach szesnastych Światowych Dni Przeciw Przemocy. Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy w szczególności wobec kobiet i w rodzinie oraz pokazanie, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.
Program akcji „Biała wstążka”
Konferencja inauguracyjna pn.: „Dziecko – kocham, lubię, szanuję, nie biję”
24 listopada 2017 r., w godz. 10.00 – 13.00, w siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, ul. Wojewódzka 12
„Biała wstążka z drużyną DAFI/SPOŁEM KIELCE” – mecz siatkówki
24 listopada 2017 r., godz. 18.00 Hala Legionów, ul. Drogosza 2
Zawodnicy Klubu Sportowego Dafi Społem Kielce Siatkówka Świętokrzyska S.A. rozegrali mecz ligowy pod hasłem STOP PRZEMOCY – GRAMY DLA DZIECI. Przyłączyli się wraz z kibicami do akcji „Biała wstążka”. Dzieci w koszulkach kampanii wyprowadziły zawodników na boisko. Na terenie obiektu sportowego akcja plakatowa, edukacyjna XI KBW i wręczanie kibicom białych wstążek – symbolu akcji. Zawodnicy nagrali także spot społeczny, który emitowany jest w Radiu Kielce w czasie trwania akcji.
Listopad/grudzień 2017 r. – „Biała wstążka interdyscyplinarnie”
Porady, konsultacje, wsparcie
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kielcach, Komenda Miejska Policji w Kielcach – porady specjalistyczne z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ( SOW ): specjalistyczna pomoc, konsultacje małżeńskie, konsultacje rodzinne, konsultacje dla osób doznających przemocy w rodzinie – w godzinach pracy tych instytucji i za pośrednictwem czynnych całodobowo telefonów zaufania: 195 13, 195 25.
„Mądry rodzic – Bezpieczny dom” – spotkania edukacyjne z rodzicami w przedszkolach, prowadzą specjaliści SOW, według terminarza ustalonego z Przedszkolami Samorządowymi: Nr 22 ul. Chrobrego 110, Nr 6 ul. Bukowa 8, Nr 26 ul. Piekoszowska 42, Nr 27 ul. Toporowskiego 11a.
Zajęcia edukacyjne dla młodzieży na temat procedury „Niebieskie Karty” i na temat zjawiska przemocy w rodzinie oraz procedur interwencyjnych dla uczniów klas I-III. Prezentacja oferty pomocowej w sytuacji doświadczania przemocy w rodzinie.
Prowadzą specjaliści SOW, według terminarza ustalonego z placówkami oświatowymi:
- w Zespole Szkół Ekonomicznym im. O. Langego, ul. Langiewicza 18,
- w Zespole Szkół Zespole Ekonomicznym im. M. Kopernika w Kielcach, ul. Kopernika,
- w Gimnazjum Nr 3 im. J. Korczaka w Kielcach ul. Marszałkowska 40.
„Szkoła dla rodziców i wychowawców” – do 13.12.2017 r.
– zajęcia edukacyjno – wspierające umiejętności wychowawcze w siedzibie Punktu Interwencyjno – Konsultacyjnego dla Osób Doznających Przemocy w Rodzinie (PIK), ul. Kołłątaja 4, tel. 41 366 10 52. Prowadzą specjaliści SOW, trenerzy Szkoły dla Rodziców.
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (SOW) MOPR Kielce.
Zajęcia psychoedukacyjne z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla młodzieży. „Jak radzić sobie ze złością”.
II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, w dziewięciu klasach pierwszych. Zajęcia prowadzą specjalistki Ośrodka Korekcyjno – Edukacyjnego SOW MOPR Kielce.
Porady i wsparcie – oferta pomocy dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Ośrodek Korekcyjno – Edukacyjny dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie w Kielcach (OKE), ul. Wiśniowa 3, w godz. pracy Ośrodka (08.00– 16.00).
Realizacja Programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Prowadzą trenerzy, specjaliści Ośrodka Korekcyjno – Edukacyjnego SOW MOPR Kielce.
Zajęcia relaksacyjne połączone z arteterapią dla dzieci w wieku 7 – 9 lat oraz 12 – 14 lat, prowadzą specjaliści SOW w dniach 30.11,2017 i 07.12.2017r. Kontakt i zapisy pod numerem telefonu: 41 366 10 52.
„Nie krzywdź a nie będziesz krzywdzony” – szkolny konkurs literacki i plastyczny – we współpracy kadrą pedagogiczną ZSE i Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach
Konkurs na plakat o tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zajęcia edukacyjne z młodzieżą poprowadzą specjaliści SOW MOPR Kielce.
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kielcach im. M. Kopernika
Konkurs plastyczny pn.: „Mój sprzeciw wobec przemocy” w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 w Kielcach, ul. Jasna 20
– Organizacja pomarańczowego dnia w ramach Kampanii „19 dni Przeciwko krzywdzeniu dzieci”– dzieci i młodzież ubrani na pomarańczowo, na sali gimnastycznej utworzyli napis „Stop przemocy”, promocja tematyki za pośrednictwem ulotek informacyjnych na temat placówek pomocowych z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
– Spektakl teatru szkolnego dla uczniów klas V i VI na temat wymuszania pieniędzy pt. „Nowi”.
Realizacja zajęć edukacyjnych na terenie szkoły przez pedagogów placówki oświatowej.
Zajęcia edukacyjne na temat praw dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 im. St. Staszica w Kielcach, ul. Leopolda Staffa 7. Zajęcia edukacyjne dla uczniów klas IV – VII
Konkurs plastyczny – dla uczniów klas I – III z tematyki przeciwdziałania przemocy i krzywdzeniu dzieci. Realizacja zajęć edukacyjnych na terenie szkoły przez pedagogów placówki oświatowej.
Zajęcia edukacyjne na temat praw dziecka, dzień pomarańczowy w szkole w Szkole Podstawowej nr 9 im. A. Dygasińskiego w Kielcach
Realizacja zajęć edukacyjnych na terenie szkoły przez pedagogów placówki oświatowej.
Zajęcia profilaktyczno – edukacyjne z dziećmi i młodzieżą na temat radzenia sobie z emocjami. Prace plastyczne pt.: „Bezpieczna rodzina, bezpieczny dom”.
Zajęcia prowadzone przez pracowników Zespołu Profilaktyki Rodzinnej MOPR Kielce w Zespole Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Kamyk” im. A. Kamińskiego w Kielcach.
Dni otwarte Zespołu Profilaktyki Rodzinnej MOPR Kielce, ul. Wiśniowa 3 i 6 (ZPR)
Dyżury specjalistów ZPR dla rodzin i osób potrzebujących porad psychologa, terapeuty ds. uzależnień, asystentów rodziny.
Zajęcia profilaktyczno – edukacyjne na temat emocji dla dzieci uczęszczających do: Świetlic Środowiskowych „4 Kąty” MOPR Kielce (Bocianek, 1-go Maja) oraz do Ogniska Wychowawczego Zespołu Placówek Wychowawczych „Kamyk” (ul. Marszałkowska). Zajęcia prowadzone przez pracowników Zespołu Profilaktyki Rodzinnej MOPR Kielce.
Zajęcia edukacyjne na temat zjawiska przemocy w rodzinie dla dzieci ze świetlic środowiskowych „4 kąty” – poprowadzi kadra specjalistyczna/ psycholog MOPR Kielce.
Udział dzieci w nagraniu spotu społecznego w Radiu Kielce.
7 grudnia 2017 r. – „Biała wstążka na sportowo”
Mecz MOPR vs Policja pod hasłem „Dziecko – kocham, lubię , szanuję, nie biję” , GRAMY DLA DZIECI – Profilaktyka przemocy w rodzinie. Spotkanie odbędzie się w godz. 11.30 – 14.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, Kielce, ul. Jagiellońska 90.
25 listopada 2017r. – 10 grudnia 2017r.- „Biała wstążka w Poradni”
Zajęcia edukacyjne, porady, warsztaty, akcja promująca przesłanie kampanii wśród dzieci, młodzieży oraz ich rodziców.
Oferta Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych w Kielcach „Wychowanie przeciw przemocy” – młodzież gimnazjalna, „Zły, dobry dotyk” – dzieci szkół podstawowych, „Zamiast klapsa, czyli jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice” – rodzice dzieci przedszkolnych. „Dokuczanie – jak temu zaradzić?” – dzieci szkół podstawowych. „Radzenia sobie z emocjami” – zajęcia grupowe dla dzieci, grupy „0” w przedszkolach, „Jak sobie radzić ze złością i agresją?” – młodzież ponadgimnazjalna, „Maska Twardziela”- zajęcia warsztatowe na terenie MZPPP dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, „Bajka inscenizowana” uwrażliwiająca na potrzeby i uczucia innych – dzieci przedszkolne, „Jak radzić sobie ze złością?” – dzieci przedszkolne. Porady dla rodziców w ramach dyżuru specjalistów w MZPPP. Działalność informacyjna na terenie poradni – zamieszczenie informacji dotyczących idei kampanii.
Listopad/grudzień 2017
„Biała wstążka na uczelni”
28 listopada 2017r.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Warsztaty pn.: „Przemoc na randce”- poprowadzą studenci UJK.
Wykłady i warsztaty: dla studentów „Mity i stereotypy”, „Jak pomagać”, Uwaga – dziecko”.
Poprowadzi specjalista SOW. Akcje promujące XI KBW w Kielcach – poprowadzą studenci UJK Kielce.
26 listopada 2017 r.
Świętokrzyska Szkoła Wyższa
„Profilaktyka przemocy” – wykład i warsztat dla studentów ŚSZW, akcja plakatowa.
Działania CIK Caritas Diecezji Kieleckiej w ramach kampanii „Biała Wstążka” – 2017
24.11 – 10.12.2017r.
Centrum Interwencji Kryzysowej, Schronisko dla Kobiet, Ośrodek dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Caritas Diecezji Kieleckiej, Kielce, ul. Urzędnicza 7b.
- 27.11 – 1.12.2017r. w godz. 8.00-16.00 – dyżury specjalistów: psycholog, pedagog, interwent kryzysowy, prawnik.
- 4 – 8.12.2017r. w godz. 8.00-16.00 – dyżury specjalistów: psycholog, pedagog, interwent kryzysowy, prawnik.
- 24.11.2017r. – Zajęcia dla studentów Wszechnicy Świętokrzyskiej, kierunek pedagogika na temat stosowania przemocy – jej przyczyn, skutków oraz działań podejmowanych w CIK, Schronisku oraz OPOPP.
- 25.11.2017r. – Zajęcia dla studentów Wszechnicy Świętokrzyskiej, kierunek pedagogika na temat. stosowania przemocy – jej przyczyn, skutków oraz działań podejmowanych w CIK, Schronisku oraz OPOPP.
- 26.11.2017r. – prezentacja działań podejmowanych przez CIK, Schronisko oraz OPOPP w stosunku do osób doznających przemocy, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy domowej – słuchacze kursu specjalizacyjnego II stopnia z organizacji i zarządzania w pomocy społecznej organizowanego przez ZDZ Busko Zdrój.
- 29.11.2017r. – Zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, kierunek zdrowie publiczne na temat stosowania przemocy – jej przyczyn, skutków oraz działań podejmowanych w CIK, Schronisku oraz OPOPP.
- 2.12.2017r. – wizyta studyjna w CIK, Schronisku oraz OPOPP słuchaczy studiów podyplomowych z kierunku praca socjalna Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej.