Projekcje 23. Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” potrwają do końca tygodnia w Kieleckim Centrum Kultury. Widzowie obejrzą 41 filmów, wybranych spośród 180 zgłoszeń do konkursu. Pokazywane dziś dokumenty podzielono na trzy grupy tematyczne, dotyczące spojrzenia na historię, ludzką wewnętrzną siłę i dylematy twórcze artystów.
Jeden z członków jury – Andrzej Kołodyński – krytyk filmowy, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej podkreśla, że z zaprezentowanych obrazów zawsze wyłania się historia poszczególnych jednostek, niezależnie od tego, czy opowieść dotyczy wielkich wydarzeń dziejowych, czy indywidualnych ludzkich losów.
Potwierdza to reżyser filmu „Gdzie jest Porozumienie Gdańskie?” Krzysztof Brożek, który w swoim dokumencie prowadzi dziennikarskie śledztwo w celu odnalezienia zaginionego dokumentu podpisanego w sierpniu 1980 roku. Bohaterami filmu są uczestnicy historycznego porozumienia.
Gościem widzów kieleckiego festiwalu był też bohater jednego z filmów pokazywanych w konkursie, weteran z Afganistanu chorąży Sebastian Marczewski. Żołnierz opowiadał o swojej rehabilitacji po odniesieniu rany na wojnie i poszukiwaniu sensu życia w pomocy innym.
Wieczorem odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu poświęconego Andrzejowi Wajdzie, w którym został zaprezentowany film dokumentalny reżysera o jego wieloletnim współpracowniku operatorze filmowym Edwardzie Kłosińskim.
Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się w piątek, na jej zakończenie widzowie obejrzą premierowy pokaz ekranizacji płótna Stanisława Kaczora-Batowskiego „Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc” w reżyserii Marka Brodzkiego.