Czy nowa inwestycja opatowskiego starostwa zagraża zabytkowej mogile Powstańców Styczniowych? Grupa mieszkańców miasta obawia się, że budowa punktu rekreacyjno-kulturalnego może spowodować zniszczenie zbiorowego grobu żołnierzy w sąsiedztwie szpitala.
Anita Tutak-Skórska ze starostwa zapewnia, że po skończeniu inwestycji miejsce spoczynku 6 młodych powstańców będzie odpowiednio wydzielone i wyeksponowane. Teren wokół mogiły będzie wyrównany i wysiany trawą. Pojawią się także tabliczki informujące o tym, kto tam spoczywa i opisujące zdarzenia z 1864 roku, które spowodowały śmierć Polaków.
Jak informuje Zbigniew Zybała, przewodnik i regionalista, w miejscu, gdzie znajduje się mogiła 30 kwietnia 1864 roku odbyła się egzekucja sześciu młodych powstańców w wieku od 18 do 26 lat: Alfonsa Bielskiego ze wsi Konopiska, Jacka Grdenia z Brzóstowej, Stefana Jagiełły i Józefa Wąsikiewicza z Olszownicy, Adama Ważyckiego z Barda oraz Lucjana Wyszomirskiego z Zawichostu. Byli to żandarmi, którzy pilnowali porządku. Kiedy byli w karczmie w Nieskurzowie, jeden z Polaków na nich doniósł. Mężczyźni zostali złapani i powieszeni przez Rosjan obok szpitala.
Mieszkańcy Opatowa w 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ustawili na mogile drewniany krzyż. W 1920 roku zamieniono go na żeliwny z pamiątkowymi datami.