Mieszkańcy Ostrowca mogą uzyskać dotację na zmianę systemu ogrzewania. Dofinansowanie będzie możliwe w przypadku podłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiany kotła węglowego na ekologiczny oraz zmiany instalacji grzewczej.
Problem dużego zanieczyszczenia powietrza występuje głównie na osiedlach domków jednorodzinnych. W Ostrowcu to osiedla Henryków, Kolonia Robotnicza, Kuźnia, Gutwin, Koszary czy Denków. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na alternatywny rodzaj ogrzewania mogą liczyć na pokrycie 50 procent kosztów kwalifikowanych w przypadku dowolnie wybranego sposobu ogrzewania ekologicznego.
Zróżnicowane są jednak kwoty dotacji. W przypadku podłączenia do Miejskiej Energetyki Cieplnej można pozyskać nie więcej niż 4 tysiące złotych brutto. W przypadku wymiany pieca opalanego węglem, koksem lub drewnem na urządzenie ekologiczne dofinansowanie pokryje nie więcej niż 3 tysiące złotych brutto. Tysiąc złotych można uzyskać na wykonanie albo wymianę wewnętrznej instalacji grzewczej w budynkach wielolokalowych.
Do tej pory sposobem na ograniczenie niskiej emisji było przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na taki rodzaj ogrzewania zdecydowało się ponad 1600 właścicieli nieruchomości. Dariusz Wojtas, prezes ostrowieckiej Miejskiej Energetyki Cieplnej, podkreśla, że w rejonie tych ulic, które już są włączone do sieci wyraźnie poprawiła się jakość powietrza.
Nie wzrastają też znacząco ceny ogrzewania miejskiego. Pomimo iż MEC dostał zgodę z Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie taryf to dla przeciętnego odbiorcy zmiany nie będą odczuwalne. Dariusz Wojtas zaznacza, że ograniczając ceny przesyłu udało się podnieść ceny ciepła o około jeden procent. Dodatkowo Miejska Energetyka Cieplna prowadzi także stały serwis instalacji w ramach świadczonej usługi.
Uchwała Rady Miasta w zakresie ekologicznych form ogrzewania wejdzie w życie od początku przyszłego roku.
Głąb