Władze Pińczowa chcą uhonorować poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców powiatu pińczowskiego. W tym celu powołano specjalny komitet, który w ramach przygotowań do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poszukuje informacji na temat osób, które za wolność ojczyzny oddały swoje życie.
Jak informuje Mirosław Madej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 i członek komitetu organizującego obchody, do tej pory udało się ustalić tożsamość ośmiu osób, które pochodzą z terenu powiatu i poległy w czasie I wojny światowej. Dodaje, że poszukiwania nie należą do łatwych.
Do tej pory udało się dotrzeć m.in. do dokumentów Urzędu Stanu Cywilnego, międzywojennych wydań czasopisma „Głos Pińczowski”, a także materiałów kieleckiego Archiwum Państwowego. Komitet ma w planach powołanie specjalnego zespołu, który rozszerzy skalę poszukiwań i sięgnie do archiwalnych zbiorów innych instytucji działających w różnych częściach Polski.
– Nazwiska, które udało nam się zidentyfikować należą głównie do poległych legionistów, ale szukamy również informacji o innych związanych z Pińczowem ofiarach I wojny światowej – tłumaczy Mirosław Madej.
Z inicjatywą wyszedł burmistrz Włodzimierz Badurak. Jak poinformował, 9 czerwca przyszłego roku na cmentarzu z czasu wojny odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca mieszkańców poległych na wojennych frontach. Natomiast w Muzeum Regionalnym otwarta zostanie wystawa poświęcona ich pamięci. Zdaniem burmistrza zbierany obecnie materiał historyczny ma być nie tylko okazją do godnego upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również pozwoli wzbogacić regionalną wiedzę historyczną na temat wydarzeń z początku ubiegłego stulecia.
Cmentarz wojenny w Pińczowie powstał w latach 1917-1918. Spoczywa na nim około tysiąca żołnierzy różnej narodowości poległych w walkach stoczonych między 1914 a 1915 rokiem.
– Chcemy pokazać, że mamy takie miejsce w Pińczowie, o którym pamiętamy i o które dbamy – podkreślił burmistrz.
Włodzimierz Badurak dodał, że na uroczystości zaproszeni zostaną przedstawiciele ambasad: Austrii, Węgier, Rosji, Francji i Niemiec oraz delegacje miast partnerskich.
Informacje o mieszkańcach ziemi pińczowskiej poległych w walkach o niepodległość zbiera tamtejsze Muzeum Regionalne.
Członkiem honorowym komitetu organizującego czerwcowe uroczystości patriotyczne w Pińczowie jest prof. Adam Massalski.