Choroba wieńcowa, zawał i nadciśnienie, to groźne schorzenia, które mogą prowadzić do niewydolności krążenia. O niewydolności krążenia rozmawiamy z Łukaszem Turkiem z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Kiedy możemy mówić o niewydolności krążenia?
Niewydolność krążenia to stan, w którym do narządów dociera niewystarczająca ilość krwi zaopatrzonej w tlen. Najczęściej jest ona skutkiem nieprawidłowej pracy serca. Niewydolność krążenia to zespół typowych objawów podmiotowych, do których zaliczamy duszność, szybkie męczenie, pogorszenie tolerancji wysiłku, obrzęki w kończynach dolnych. Choroba ta związana jest ze zmianami funkcji mięśnia sercowego. To z kolei przekłada się na pogorszenie zdolności wyrzutu z komór krwi, może też występować zwiększone ciśnienie napełniania do komór. To natomiast powoduje wystąpienie tych objawów, o których wcześniej mówiłem.
– Kto jest w grupie ryzyka?
Tu należy najpierw powiedzieć o frakcji wyrzutowej. Jest to parametr określający jaki procent objętości krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywany w czasie skurczu. Jeżeli mówimy o grupie ryzyka, to tu typujemy trzy grupy pacjentów. Są to pacjenci z obniżoną frakcją wyrzutową, którą oceniamy w badaniach obrazowych, np. echo serca, rezonans magnetyczny serca. Te badania dają nam wiedzę o stopniu uszkodzenia mięśnia sercowego. Kolejną grupą są pacjenci z zachowaną frakcją wyrzutową, a trzecią grupę chorych stanowią osoby z umiarkowaną frakcją wyrzutową.
– Jakie są przyczyny występowania niewydolności krążenia?
To może być choroba wieńcowa, przebyty zawał, nadciśnienie, cukrzyca, ale także wrodzone lub nabyte wady serca.
– Na jakiej podstawie lekarz stwierdza te chorobę?
Zawsze przeprowadzamy z pacjentem wywiad. Potem lekarz zleca wykonanie badań, które mają potwierdzić lub wykluczyć wystąpienie dolegliwości. Te badania to EKG, stężenie jonów, badanie markerów sercowych, RTG klatki piersiowej i echokardiografia.
– Jak leczyć niewydolność krążenia?
Niewydolność krążenia leczy się, biorąc pod uwagę przyczynę wystąpienia choroby. Do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie, bo każdy z nich może mieć choroby współtowarzyszące. Jeżeli dojdzie do niewydolności krążenia serca, wówczas zaleca się podawanie leków moczopędnych, czy beta – blokerów. Nierzadko potrzebna jest także operacja – angioplastyka założenie by-passów lub operacja zastawek serca. Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakikolwiek z objawów niewydolności krążenia, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ostra niewydolność krążenia może prowadzić do wstrząsu i nagłego niedokrwienia narządów – serca, nerki, mózgu lub obrzęku płuc, co wiąże się z nagłą śmiercią.