Po raz 24. obchodzony jest dziś Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Obchody stanowią wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych. Codziennie na świecie w wyniku zdarzeń na drogach rannych jest 140 tys. osób. Spośród nich ponad 3 tys. umiera, a około 15 tys. już nigdy nie odzyska pełnej sprawności – podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. Inicjatywę tę poparł również papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
W akcję upamiętnienia ofiar wypadków i propagowanie bezpieczeństwa na drogach co roku włącza się tego dnia Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju. Jak informuje rzecznik placówki, Tomasz Piwowarski, policjanci buskiej drogówki w trakcie prowadzonych w ciągu całego dnia kontroli rozmawiają z kierowcami, pouczają i informują ich o zasadach bezpiecznej jazdy promując tym samym bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Akcja skierowana jest również do pieszych.
– Zachęcamy pieszych do używania elementów odblaskowych. Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera samochodu jest zwiększone dzięki zainstalowanym w samochodzie systemom bezpieczeństwa, jak pasy czy poduszki powietrzne, natomiast pieszy jest praktycznie bezbronny w spotkaniu z rozpędzonym samochodem – podkreśla rzecznik buskiej policji.
W ubiegłym roku w wyniku wypadków na drogach w powiecie buskim zginęło 7 osób. W całym regionie 107 osób, a w całym kraju blisko 3 tys. osób.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest również w parafii w Skalbmierzu, gdzie wierni modlą się tego dnia w szczególności w intencji ofiar wypadków i ich najbliższych. Jak tłumaczy ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii, misja Kościoła, jako wspólnoty, w przestrzeganiu kierowców i pieszych oraz propagowaniu wśród nich rozwagi na drogach jest bardzo ważna.
– W Kościele katolickim w szczególności modlimy się o wieczne zbawienie dla tych, którzy nagle i niespodziewanie stracili swoje życie wskutek wypadków drogowych. Pamiętamy również o wszystkich, którzy cierpią z tej racji, że stracili swoich bliskich. Skutkami wypadków jest również często niepełnosprawność i choroba wielu osób. O nich również chcemy pamiętać. Stąd msza święta i modlitwa, które mają być dla nich wszystkich duchowym wsparciem – powiedział duchowny.
Główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci w Polsce od kilku lat odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny oraz przy tamtejszym pomniku ofiar wypadków i katastrof komunikacyjnych „Przejście”, który powstał jako miejsce upamiętnienia tych, którzy zginęli w wypadkach, a także stał się miejscem spotkań i terapii ich rodzin.