Dziś w stu kinach na całym świecie odbędzie się pokaz filmu „Bilder finden – Odnaleźć obrazy” w reżyserii Benjamina Geisslera. W ten sposób upamiętniona zostanie 75. rocznica tragicznej śmierci Brunona Schulza. Projekcja filmu odbędzie się także w Instytucie Kultury Spotkania Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach przy ul. Planty 7.
Bruno Schulz, znany pisarz i malarz, polski Żyd urodził się w 1892 roku w Drohobyczu, małym miasteczku w Galicji i przeżył w nim koszmar niemieckiej okupacji w latach 1941-1942. Na początku wojny przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS Feliksa Landaua na ścianach pokoju w zajętej przez niego willi. Został zastrzelony przez SS 19 listopada 1942 r.
Mimo aktywnych poszukiwań po drugiej wojnie światowej, jego freski odkrył dopiero w 2001 r., reżyser – dokumentalista Benjamin Geissler. Przedstawiciele Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem z Jerozolimy wywieźli fragmenty fresków z Ukrainy, co wywołało międzynarodowe spory.
Film „Odnaleźć obrazy” według pomysłu Christiana Geisslera dokumentuje poszukiwania, odkrycie i nagłe zniknięcie fresków Brunona Schulza, łącząc w całość elementy historii najbardziej kontrowersyjnego nabytku muzealnego w ostatnich latach.
Początek projekcji filmu „Bilder finden – Odnaleźć obrazy” dziś o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Spotkania Dialogu. Wstęp bezpłatny.
Wcześniej, o godzinie 15.00 odbędzie się kolejne spotkanie studium „ABC judaizmu dla chrześcijan”. Wykład zatytułowany „Mężczyźni, kobiety i dzieci – kim są wedle judaizmu” poprowadzi rebecyn Miriam Szychowska, która opowie o prawie żydowskim i roli kobiety w wychowaniu. Zaprezentuje też fotografie religijnych i świeckich społeczności żydowskich.
Rebecyn Szychowska jest założycielką pierwszego po wojnie żydowskiego przedszkola Gan Manatel.