W Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach odbył się wernisaż wystawy „Pożegnanie Taboru”. Ekspozycja prezentuje zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku wykonane przez Andrzeja Polakowskiego. Utrwalają one przełomowy moment w historii narodu romskiego: przechodzenie z wędrownego na osiadły tryb życia.
Fotograf odwiedził ostatnie obozowiska wędrownych Cyganów, aby dać świadectwo świata, który wkrótce zniknął z krajobrazu kulturowego Polski.
Jak informuje autor zdjęć, Andrzej Polakowski, fotografie zostały zrobione na Lubelszczyźnie. Podkreśla, że jego wielkim sukcesem było wstąpienie do świata Cyganów oraz otrzymanie od nich zaufania. Jak zaznaczył, jest to grupa, która obcych nie dopuszcza do siebie. Andrzej Polakowski podkreślił, że nadal jest bardzo zafascynowany kulturą cygańską. – Spójność między sobą, rodziną, miłość do dzieci. Ten temat mi się nie nudzi. Zdarza się, że nawet spotykam się z osobami, które są na tych zdjęciach – powiedział.
Wśród oglądających wystawę był m. in. poseł PiS Krzysztof Lipiec. W rozmowie z naszym reporterem zaznaczył, że jest pod wrażeniem tego co zobaczył. – Pamiętam jak tabory cygańskie przemieszczały się naszymi drogami. Pamiętam też z innych krajów, kiedy u nas już ich nie było. Trzeba powiedzieć, że cyganie są ważnym elementem naszej kultury i na tej wystawie zostało to pokazane – powiedział poseł PiS.
Również pani Halina nie szczędziła słów uznania dla wystawy. Podkreślała, że wspomina te momenty. – Pamiętam te czasy, kiedy oni jeździli w taborach. Mieszkałam wtedy w Częstochowie, niedaleko rzeki Warty i oni obok rozkładali obozowiska. Oni jednak, podobnie jak my przeżywali wtedy bardzo ciężkie czasy – dodaje.
Wystawę będzie można oglądać do 28 lutego 2018 roku.