Kolejne dwa obiekty z regionu świętokrzyskiego znajdą się na liście Pomników Historii.
Jak informowaliśmy, będą to: Pałac Biskupów Krakowskich wraz z Zespołem Katedralnym oraz sandomierska Starówka. Uroczystość przekazania z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy, rozporządzenia uznającego te miejsca za pomniki historii odbędzie się w najbliższy czwartek 23 listopada w Warszawie.
Zdaniem Roberta Kotowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach, to szczególne wyróżnienie. Pałac Biskupów jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce, co było kluczowe przy decyzji o wpisaniu go na listę Pomników Historii – powiedział. Jak dodał, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, będzie można przeprowadzić konieczne renowacje obiektu, w tym elewacji oraz modernizację galerii wystawienniczych.
Zdaniem lidera świętokrzyskiego PiS Krzysztofa Lipca, dzięki pozyskaniu znacznych pieniędzy z programów Infrastruktura i Środowisko rezydencja odzyska dawny blask. Jak dodał, przyznanie tytułu dla kieleckiego Wzgórza Zamkowego to nie tylko prestiż, ale także szansa na zdobywanie w przyszłości kolejnych środków na renowacje.
Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że troska państwa o dziedzictwo kulturowe naszego narodu przejawia się nie tylko w zabiegach przywracania do świetności samych zabytków.
– To także troska o duchowe dziedzictwo poprzednich pokoleń, czego przykładem jest kielecki Pałac Biskupów Krakowskich wraz z zespołem katedralnym – stwierdził.
Z kolei, jeśli chodzi o sandomierską starówkę, pomnik historii ma nosić nazwę: „Sandomierz – historyczny zespół miejski”. Obejmie w sumie kilkanaście obiektów, m. in. katedrę, kościoły św. Jakuba, św. Pawła i seminaryjny, a więc znacznie wykracza poza obręb Rynku. Poseł Marek Kwitek uważa, że Sandomierz zasługuje na status pomnika historii, ponieważ w tym mieście, jak w soczewce skupiają się dzieje Polski. Ponadto, ważne jest także zachowanie zabytków i dbałość o ich stan.
Na liście pomników historii, pośród 70 pozycji są obecnie tylko trzy z naszego regionu: Krzemionki Opatowskie, Opactwo Cysterskie w Wąchocku oraz Klasztor wraz z Bazyliką na Świętym Krzyżu.
Uroczystość wręczenia rozporządzeń odbędzie się w Kancelarii Prezydenta RP.