Pałac Biskupów Krakowskich wraz z zespołem katedralnym zostanie Pomnikiem Historii. To prestiżowe wyróżnienie przyznaje Prezydent RP, dla najważniejszych zabytków na terenie naszego kraju.
Zdaniem lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Lipca dla Muzeum Narodowego w Kielcach to bardzo ważny rok. Dzięki pozyskaniu znacznych pieniędzy z programów Infrastruktura i Środowisko rezydencja odzyska dawny blask.
Jak dodał parlamentarzysta przyznanie tytułu dla kieleckiego Wzgórza Zamkowego to nie tylko prestiż, ale także szansa na zdobywanie w przyszłości kolejnych pieniędzy na renowacje i utrzymanie tych obiektów.
Zdaniem Roberta Kotowskiego dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach to szczególne wyróżnienie. Pałac Biskupów jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce, co było kluczowe przy decyzji o wpisaniu go na listę Pomników Historii. Jak dodaje dyrektor dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, będzie można przeprowadzić konieczne renowacje obiektu w tym elewacji oraz modernizację galerii wystawienniczych.
Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że troska państwa o dziedzictwo kulturowe naszego narodu przejawia się nie tylko w zabiegach przywracania do świetności samych zabytków. To także troska o duchowe dziedzictwo poprzednich pokoleń, czego przykładem jest kielecki Pałac Biskupów Krakowskich wraz z zespołem katedralnym.
Parlamentarzysta zauważył, że kościoły wciąż tętnią życiem wiernych. Dzięki renowacji osoby, które uczestniczą w nabożeństwach mogą być blisko tego dziedzictwa które towarzyszyło wcześniejszym pokoleniom przez całe wieki.
Z kolei jak podkreśliła poseł Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba, zwiększenie wydatkowania na kulturę, jest możliwe dzięki stabilnemu rozwojowi gospodarki. Przypomniała, że Produkt Krajowy Brutto w przyszłym roku wyniesie około 2 bilionów złotych. Dzięki temu można dodatkowe pieniądze przekazywać dla placówek kultury samorządu i innych podmiotów.
Łącznie Muzeum Narodowe w Kielcach w ramach Programu Infrastruktura i środowisko otrzymało ponad 40 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na remont zespołu pałacowego, a także zabytkowego centrum urbanistycznego w Wiślicy, która również będzie ubiegać się o status Pomnika Historii.