„Józef Piłsudski w pamięci pokoleń” to temat sesji naukowej, która odbyła się w ośrodku edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. 5 grudnia minie 150. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich polityków i mężów stanu, twórcy odrodzenia Państwa Polskiego przed 99. laty.
Doktor Michał Zawisza z kieleckiej delegatury IPN przypomniał, że postać Marszałka w komunistycznej Polsce musiała zniknąć z podręczników historii. Nie mógł być bohaterem ktoś, kto w 1920 roku powstrzymał najazd bolszewików na Europę. O Piłsudskim pisano albo źle, albo wcale. Zakazywano wznawiania przedwojennych publikacji, a dostęp do książek w bibliotekach był bardzo utrudniony.
– Rzetelni historycy w PRL-u mimo zakazu cenzury próbowali przemycać wiedzę o Piłsudskim do świadomości narodowej – dodaje dr Michał Zawisza.
Podczas sesji podkreślano też, że w społeczeństwie polskim żywa była pamięć o Józefie Piłsudskim, bowiem aktywnie działało pokolenie ludzi wychowywanych przed wojną w duchu kultu Marszałka, i którzy przekazywali swoją wiedzę młodszym. W takich środowiskach rodziła się opozycja demokratyczna PRL-u.