Spektaklu słowno - taneczno - muzycznego „Lekcja historii muzyką pisana” można było posłuchać i obejrzeć w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Baryczy, w powiecie koneckim. To placówka, w której kształcą się osoby niepełnosprawne intelektualnie. Przedstawienie wystawili podopieczni placówki działający w Teatrze „Pinokio” oraz członkowie zespołu folklorystycznego „Korniczanka”.
Jak powiedział Jan Słuszniak, dyrektor ośrodka, podczas wydarzenia uczniowie przedstawili drogę Polski do odzyskania niepodległości.
– Już od pięciu lat staramy się w sposób nietypowy, bo poprzez teatr światła i cienia, przedstawić tę trudną, ale zwycięską przez naszych rodaków walkę. W naszych widowiskach wykorzystujemy światło fluorescencyjne. A dzięki takim wydarzeniom nasi uczniowie kreują swoje zainteresowania, czy aktorskie talenty. Lubią tego typu teatr, tego typu akademie, uroczystości. Czasami zazdroszczę im takiego beztremowego podejścia to tego typu wydarzeń – stwierdził Jan Słuszniak.
Podczas spektaklu można było obejrzeć m.in. walkę polskich żołnierzy z okupantem. Natomiast w rolę narratora wcieliły się Aleksandra Kucharska i Aneta Narolecka.
Jak przyznały, tekst nie był dla nich łatwy do opanowania, ale cieszą się, że go bardzo dobrze zapamiętały, bo mówił o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jak dodały, udział w akademiach to sprawdzenie swoich umiejętności i wiedzy.
Po spektaklu publiczność podziękowała aktorom gorącymi owacjami.
„Lekcja historii muzyką pisana” był drugim spektaklem z cyklu „Muzyka łączy pokolenia” w wykonaniu uczniów ze specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baryczy. Wieczór zakończył się śpiewaniem pieśni patriotycznych, w wykonaniu nie tylko młodych artystów, ale także publiczności.