Politechnika Świętokrzyska chce skuteczniej dostosować swój program nauczania do potrzeb rynku pracy, dlatego podpisała porozumienie o współpracy ze Świętokrzyską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.
Jak mówi profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor uczelni zacieśnienie współpracy ułatwi również absolwentom Politechniki zdobywanie uprawnień potrzebnych do dobrej pracy w branży budowlanej.
– W związku z tym mogą pełnić samodzielne funkcje w budownictwie, czyli to jest takie uzupełnienie możliwości ich funkcjonowania gospodarczego. A druga rzecz, to dostosowanie programów nauczania, bo przecież my nie chcemy kształcić dla samego kształcenia, ale chcemy naszych studentów przygotowywać do wejścia na rynek pracy – twierdzi rektor.
Z Izbą będą współpracować trzy wydziały kieleckiej uczelni: Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki, Budownictwa i Architektury oraz Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Z porozumienia zadowolony jest Wojciech Płaza, prezes Izby. Jak mówi, zacieśnienie współpracy będzie korzystne zarówno dla studentów, jak i branży budowlanej, która zyska większy wpływ na to, w jakich specjalnościach kształci kielecka uczelnia.
– Jeżeli mówimy o tym, że Politechnika chce doskonalić swoje działania w zakresie przygotowania zawodowego, to my, inżynierowie, wiemy najlepiej, jakiego rodzaju treści programowe są potrzebne. To już w jakimś zakresie działa, kilka lat temu rozmawialiśmy o tym, że Wydział Budownictwa ma specjalność konstrukcyjną drogową, a my potrzebowaliśmy mostowców - opowiada Wojciech Płaza.
Współpraca umożliwi również organizację praktyk zawodowych studentów kierunków: inżynieria środowiska, odnawialne źródła energii, budownictwo oraz elektrotechnika.