Radni Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pozytywnie ocenili funkcjonowanie Kieleckiego Parku Technologicznego. Jacek Michalski stwierdził, że ta część miasta, w której znajduje się KPT zmieniła się na korzyść. Powstała tam wielofunkcyjna dzielnica.
Natomiast radna Joanna Grzela zwróciła uwagę, że znaczny procent lokatorów parku to studenci i absolwenci kieleckich uczelni. Według danych władz KPT – stanowią oni około 40%.
Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT poinformował, że Kielecki Park Technologiczny jest jedyną w kraju rentowną instytucją tego typu. Roczne zyski wynoszą około 10 milionów złotych. Pieniądze przeznaczane są m. in. na funkcjonowanie KPT i zabezpieczenie wkładów własnych do projektów unijnych.
– Instytucja planuje kolejne inwestycje – dodał Szymon Mazurkiewicz. Obecnie największym problemem jest brak miejsc do przyjęcia kolejnych firm. Dlatego w najbliższym czasie rozpocznie się projektowanie największego w tej części Europy Inkubatora Technologicznego nakierowanego na start-upy. Będzie to ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni zabudowanej. Do tego dochodzi ponad 20 hektarów terenów, które są uzbrajane.
Szymon Mazurkiewicz dodał, że zainteresowanie rozpoczęciem działalności na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego jest bardzo duże. Wpływają listy intencyjne od licznych firm nie tylko z kraju, które chcą zainwestować w Kielcach.
Na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego działa prawie 200 podmiotów gospodarczych. Dla lokatorów uruchomiono przedszkole. Planowane jest również wykonanie infrastruktury sportowej.
W przyszłym roku KPT będzie obchodził 10-lecie istnienia.