W województwie świętokrzyskim zainaugurowano kampanię „Razem koordynujemy cukrzycę”. W jej ramach gminy i samorządy będą mogły się starać o dofinansowanie na przygotowanie i realizację programu polityki zdrowotnej w zakresie cukrzycy.
Jak informuje Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia, maksymalna kwota dofinansowania może, w przypadku małych gmin, sięgać nawet 80%. Pieniądze będą pochodzić z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Podstawowy warunek uzyskania dofinansowania, to pozytywna ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Z doświadczenia tej instytucji wynikało, że były tworzone różne programy, których efekty nie były takimi, na jakich by zależało rządowi w ramach polityki zdrowia publicznego – wyjaśnia Marek Tombarkiewicz.
Jak podkreśla Wioletta Mościcka-Staszczyk, wojewódzki konsultant ds. diabetologii, zachorowalność na cukrzycę wzrasta nie tylko w naszym województwie, ale także w całym kraju.
– Tych pacjentów, tak jak w innych rozwijających się krajach bardzo szybko przybywa. Wynika to z tego, że żyjemy coraz leniwiej, mało się ruszamy, spożywamy wysoko przetworzoną żywność. To z kolei skutkuje nadwagą, otyłością i nadciśnieniem tętniczym – wymienia Wioletta Mościcka-Staszczyk.
Szacuje się, że województwie świętokrzyskim na cukrzycę choruje prawie 60 tysięcy osób. Natomiast drugie tyle nawet nie wie, że cierpi na tę chorobę. Najczęstszym powikłaniem cukrzycy i główną przyczyną zwiększonej śmiertelności są choroby układu sercowo-naczyniowego, głównie choroba niedokrwienna serca. Szacuje się, że z powodu choroby wieńcowej umiera ponad 50% chorych na cukrzycę. Cukrzyca zwiększa także ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek o utraty wzroku.