Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego mogą lepiej poznać historię i dziedzictwo świętokrzyskiego sanktuarium, dzięki wystawie „Święty Krzyż – miejsca pamięci”. Ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru informuje, że do tej pory wystawa zwiedziła kilka miejsc w Polsce, była m. in. w Opolu, Katowicach czy Częstochowie.
Teraz pozostanie w klasztorze, jednak będzie wypożyczana wszystkim chętnym. Na ekspozycji prezentowane są wydarzenia i osoby, tworzące historię Świętego Krzyża.
– Listopad, to czas pamięci o naszych zmarłych. Ta wystawa idealnie wpasuje się w pamięć o naszych współbraciach. Przywołujemy ich jako tych, którzy mieli odwagę przyjąć Święty Krzyż i o niego zabiegać. Wielu poniosło za to śmierć – zaznaczył o. Zygfryd Wiecha.
Ekspozycja przedstawia historię klasztoru od najazdu tatarskiego zimą 1259 roku, gdy zginął cały konwent benedyktyński, przez potop szwedzki, aż do II wojny światowej. Zdaniem superiora klasztoru – proces poznawania tego miejsca nie jest rzeczą prostą.
– Cały czas się tego uczymy, również poprzez prace, które tu są wykonywane. Towarzyszą im odkrycia archeologiczne. Za tym idą opracowania, czy głosy historyków - dodał o. Zygfryd Wiecha.
Inicjatorem powstania wystawy był Czesław Hadamik, wiceprezes fundacji „Dla Dziedzictwa”. Jak informuje – na ekspozycji zaprezentowane są wycinki z bogatej historii Świętego Krzyża.
– Postanowiliśmy upamiętnić przede wszystkim ludzi, którzy albo znaleźli swoją golgotę na Świętym Krzyżu, albo toczyli heroiczne walki, tak jak np. w okresie powstania styczniowego. Wielu ludzi było świadectwem tego, że to miejsce było dla Polski ważne - powiedział Czesław Hadamik.
Stworzenie ekspozycji „Święty Krzyż – miejsca pamięci” było możliwe, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej elementem jest również folder w języku polskim i angielskim. Zawiera on szersze informacje na temat przedstawianych na planszach miejsc i wydarzeń.
Wystawa przedstawia historię Świętego Krzyża od średniowiecza do II wojny światowej, natomiast o tym, jakie były początki tego miejsca będzie można dowiedzieć się w programie „Koło się kręci”, który zostanie dziś (niedziela) wyemitowany na antenie TVP3 Kielce o godzinie 18.50.
Profesor Krzysztof Bracha, narrator projektu podkreśla, że jest to miejsce wręcz przesiąknięte dziedzictwem kulturowym, dlatego trudno zdecydować, od czego zacząć opowieść o nim. Jednak postanowiono skoncentrować się przede wszystkim na wale kamiennym otaczającym Święty Krzyż oraz na pogańskiej przeszłości Łyśca, czyli najstarszej fazie tego miejsca, którą można określić jako przedklasztorną.