Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego mogą lepiej poznać historię i dziedzictwo Świętego Krzyża, dzięki otwartej tam dziś wystawie. Ekspozycja zatytułowana „Święty Krzyż – miejsca pamięci” została uroczyście zainaugurowana w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru na Świętym Krzyżu informuje, że wystawa do tej pory zwiedziła kilka miejsc w Polsce, była m.in. w Opolu, Katowicach czy Częstochowie. Teraz pozostanie w klasztorze, jednak będzie wypożyczana wszystkim chętnym. Wystawa prezentuje wydarzenia i osoby tworzące historię tego miejsca.
– Listopad to czas pamięci o naszych zmarłych. Ta wystawa idealnie wpasuje się w pamięć o naszych współbraciach. Przywołujemy ich jako tych, którzy mieli odwagę przyjąć Święty Krzyż i o niego zabiegać. Wielu poniosło za to śmierć – zaznaczył o. Zygfryd Wiecha.
Ekspozycja przedstawia historię klasztoru od najazdu tatarskiego zimą 1259 roku, gdy zginął cały konwent benedyktyński, przez potop szwedzki, aż do II wojny światowej. Zdaniem superiora Klasztoru proces poznawania tego miejsca nie jest rzeczą prostą.
– Cały czas się tego uczymy, również poprzez prace, które tu są wykonywane. Towarzyszą im odkrycia archeologiczne. Za tym idą opracowania, czy głosy historyków - dodał o. Zygfryd Wiecha.
Inicjatorem powstania wystawy był Czesław Hadamik, wiceprezes fundacji „Dla Dziedzictwa”. Jak informuje, na ekspozycji zaprezentowane są wycinki z bogatej historii Świętego Krzyża.
– Postanowiliśmy upamiętnić przede wszystkim ludzi, którzy albo znaleźli swoją golgotę na Świętym Krzyżu, albo toczyli heroiczne walki, tak jak np. w okresie powstania styczniowego. Wielu ludzi było świadectwem tego, że to miejsce było dla Polski ważne - powiedział Czesław Hadamik.
Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia uważa, że otwarcie ekspozycji to bardzo ważny dzień dla gminy.
– Myślę, że ojcowie oblaci od wielu lat wykonują tu poważną pracę na rzecz promocji tego miejsca, odkrywania go na nowo. Nie zawsze potrafimy docenić nasze dziedzictwo. Cieszymy się z tej wystawy, na pewno pokażemy ją młodzieży – zaznaczył Andrzej Gąsior.
Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny jest bardzo zadowolony z tego, że taka ekspozycja powstała. Autor wystawy Czesław Hadamik prowadził w tych rejonach prace archeologiczne ze wsparciem gminy.
– Ta wystawa jest niejako pokłosiem tego projektu. Ekspozycja w sposób bardzo przejrzysty przybliża losy osób, które tworzyły historię Świętego Krzyża – zauważył wójt.
Stworzenie ekspozycji „Święty Krzyż – miejsca pamięci” było możliwe, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej elementem jest również folder w języku polskim i angielskim. Zawiera on szersze informacje na temat przedstawianych na planszach miejsc i wydarzeń. Folder będzie dostępny bezpłatnie w miejscach pokazywania wystawy.