Waży prawie 7 gramów i ma 24 mm średnicy – to wymiary standardowej pięciozłotówki. Identyczne będzie miała moneta, którą Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu 15 listopada. Będzie szczególna, ponieważ poświęcona jest rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Na rewersie pięciozłotówki widnieje, zaprojektowany w stylu Art Deco, wizerunek siedziby Dyrekcji Naczelnej Zakładów Południowych. Zastępca dyrektora oddziału okręgowego NBP w Kielcach – Krzysztof Szczerba informuje, że kolejnymi elementami związanymi z COP, umieszczonymi na monecie jest zębaty dach hali produkcyjnej zakładów Radiotechnicznych w Poniatowej, a także kominy fabryczne i motyw graficzny, zaczerpnięty z klatki schodowej bloku na osiedlu pracowniczym PZL w Mielcu. To także była inwestycja COP – dodaje.
Moneta będzie częścią serii „Odkryj Polskę”, która zakłada wprowadzanie do obiegu, dwa razy w roku, monet okolicznościowych. Inaugurującą projekt w 2014 była pięciozłotówka „25 lat wolności”. W kolejnych latach pojawiły się m. in. monety dotyczące ratusza w Poznaniu, a także Zamku Książąt Pomorskich.
Centralny Okręg Przemysłowy budowany był w latach 1936 – 1939 w południowej części Polski. Było to jedno z większych przedsięwzięć w okresie II Rzeczypospolitej. Celem COP była rozbudowa przemysłu ciężkiego a także zbrojeniowego, jak również zwiększenie potencjału ekonomicznego kraju. Główną część COP stanowiły tereny obecnego województwa świętokrzyskiego. Dzięki rządowemu projektowi, powstały wówczas zakłady przemysłowe m.in. w Starachowicach, Skarżysku, Kielcach i Sandomierzu.
Dzień emisji zaplanowano na 15 listopada. Monety będą dostępne m. in. w świętokrzyskim oddziale Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Warszawskiej 46. W kasie oddziału będzie można wymienić tradycyjną pięciozłotówkę na tę z wizerunkiem Centralnego Okręgu przemysłowego. Również w tym dniu, w Muzeum Historii Kielc o godzinie 17.00, zostanie zorganizowane sympozjum poświęcone Centralnemu Okręgowi Przemysłowymi.