W powiecie jędrzejowskim trwa I Kampania Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W 10 szkołach ponadgimnazjalnych odbywają się spotkania edukacyjne dla młodzieży z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji, pracownikami PCPR oraz urzędu pracy, którzy udzielają praktycznych wskazówek.
Mówią o tym, w jaki sposób ustrzec się przed ewentualnym wykorzystaniem, jak zachować się, gdy taka sytuacja już się wydarzy oraz gdzie można szukać pomocy.
Urszula Abramowicz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie poinformowała, że celem spotkań jest przekazanie młodym ludziom ważnych informacji, by przestrzec ich przed groźnym procederem.
Jak powiedział Michał Kowalczyk z Komendy Powiatowej Policji – młodzież często nie ma świadomości, że handel ludźmi w obecnych czasach jest realny i naprawdę istnieje. Ten brak świadomości zagrożenia można zaobserwować podczas kampanii.
W spotkaniu zorganizowanym w Środowiskowym Hufcu Pracy udział wzięła Marzena Prusicka, uczennica Szkoły Zawodowej w Jędrzejowie. Nie ukrywała swojego zaskoczenia, że na świecie jeszcze istnieje tzw. „handel żywym towarem”. Marzena brała pod uwagę wyjazd za granicę do pracy, ale teraz bardzo mocno zastanawia się nad takim krokiem.
Zdaniem Bożeny Kucybały, komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie, spotkania z młodzieżą dotyczące tematyki handlu ludźmi są bardzo ważne, ponieważ wiele osób po ukończeniu szkoły deklaruje chęć pracy za granicą. Komendantka hufca wyraziła nadzieję, że takie spotkania wyczulą ich na ewentualne zagrożenia.
W trakcie prelekcji uczniom przekazywane są ulotki promujące ideę kampanii oraz komiksy „Nie jesteś na sprzedaż”. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości – handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Dotkniętych jest nim ponad 2 miliony ludzi, z czego 1/3 to dzieci.
Szacowane roczne dochody z handlu ludźmi to 32 biliony dolarów.